مکرون پشت اوکراین درآمد/ خواهان شروع جنگ جهانی نیستیم

کدخبر: 508295
امانوئل مکرون گفت: ما هر کاری انجام می دهیم که روسیه پیروز نشود و اوکراین بتواند از قلمرو سرزمینی خود دفاع کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، امانوئل مکرون روز پنج‌شنبه در یک گفت‌وگو با تلویزیون این کشور درباره قطع کامل گاز روسیه هشدار داد و خواستار کاهش مصرف عمومی توسط مردم شد.

آسوشیتدپرس گزارش داد، وی افزایش قیمت انرژی و دیگر کالاها با تدوام جنگ اوکراین را یادآور شد و افزود: چشم‌اندازی برای توقف جنگ در آینده نزدیک متصور نیست و مردم باید خودشان را برای بالا رفتن هزینه‌ها آماده کنند.

رئیس‌جمهوری فرانسه، روسیه را به استفاده از انرژی و غذا به عنوان سلاح جنگی متهم کرد و گفت: فرانسه در کنار اجرای برنامه‌های کاهش مصرف، دنبال تقویت همکاری در حوزه انرژی با دیگر کشورهای اروپایی است.

مکرون در واکنش به اتهامات احزاب مخالف درباره کم‌کاری برای توقف جنگ اوکراین نیز گفت: ما تلاش می‌کنیم جنگ را بدون درگیر شدن در آن متوقف کنیم. در عین حال، ما هر کاری انجام می دهیم که روسیه پیروز نشود و اوکراین بتواند از قلمرو سرزمینی خود دفاع کند.

وی در عین حال گفت: فرانسه دنبال شروع یک جنگ جهانی دیگر و کشیده شدن جنگ به دیگر کشورها نیست و می خواهد از طریق اعمال محدودیت‌های اقتصادی علیه روسیه به اوکراین کمک کند.

شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین منجر به تیره شدن روابط غرب و مسکو شد. فرانسه، انگلیس و آمریکا بیش از دیگر کشورهای غربی، به کی‌یف برای مقابله با مسکو کمک تسلیحاتی، دیپلماتیک و مالی کردند.

رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی