صدور حکم برکناری معاون دولت روحانی با تاکید رئیسی

کدخبر: 509519
اقتصادنیوز: سخنگوی دولت گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تقویت کارگروه احیای دریاچه ارومیه، مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه که دبیر کارگروه هستند آقای عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، سخنگوی دولت امروز از برکناری عیسی کلانتری از مدیریت اجرایی احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز چهارشنبه ۲۹ تیر ماه در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران در گزارشی از مصوبات جلسه هیئت دولت گفت: گزارشی از وضعیت دریاچه ارومیه و اقداماتی که در حوزه حل مشکلات و معضلات این دریاچه انجام شده از سوی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو ارائه شد. با توجه به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تقویت کارگروه احیای دریاچه ارومیه، مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه که دبیر کارگروه هستند آقای عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد و استاندار آذربایجان غربی به عنوان مدیر اجرایی احیا و دبیر کارگروه به انتخاب هیئت وزیران منصوب شدند.

وی ادامه داد: همچنین استاندار محترم آذربایجان شرقی به عنوان عضو جدید کارگروه به ترکیب کارگروه اضافه شدند تا پیشرفت سریعتری برای حل مسئله دریاچه ارومیه را شاهد باشیم.

سخنگوی دولت گفت: یکی از مصوباتی که امروز در دولت مطرح شد در رابطه با پرداخت حق عضویت و معوقات جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین المللی بود، با توجه به هماهنگی که پیش از این میان معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت خارجه و سازمان برنامه بودجه صورت گرفته بود تمامی مجامع و سازمان‌های بین المللی که ایران عضو آن است، حق عضویت‌ها در دسته بندی قرار گرفت که در رابطه با نحوه پرداخت حق عضویت تعیین تکلیف شود و برخی از آنها را مستقیما دولت و سازمان برنامه پرداخت کند و برخی‌ها را دستگاه ها و تدابیر لازم برای پرداخت حق عضویت های موارد دارای اولویت در هیئت دولت اتخاذ شد.

 

بهادری جهرمی با اشاره به مصوبات جلسه یک شنبه شب گذشته خاطرنشان کرد: از جمله مصوبات خوب آن جلسه که به نوعی عیدی دولت به جامعه بازنشستگی کشور و خانواده شاهد و ایثارگر بود تسویه یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از معوقات دولت به تامین اجتماعی و بنیاد شهید و صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری بود که متناسب با دیونی که در قانون بودجه پیش‌بینی شده بود از محل واگذاری سهام، این مبلغ مقرر شد که مطابق جدول، به هر کدام از این بخش ها مبالغ دیون دولت تسویه شود مثلا برای تامین اجتماعی ۹۰۰هزار میلیارد ریال برای بنیاد شهید ۲۰۰ هزار میلیارد ریال و بازنشستگی ۹۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد.

وی گفت: این اختصاص سهام باید فرایند اجرایی خود را طی کند تا امکان تبدیل شدن به ریال را داشته باشد تا بخشی از مشکلات این صندوق ها را برطرف کند.

 

سخنگوی دولت با اشاره به دستاورد های دیپلماسی دولت عنوان کرد: دستاورد های دیپلماسی دولت و نتایج اقتصادی آن، امروز برای مردم روشن است. رکورد شکنی هایی که در حوزه ترانزیت، انرژی صورت می‌گیرد. روز گذشته یک نمایش روشنی از این بود که در حوزه دیپلماسی باید نگاه ها را به تمام نقاط جهان توجه داد و ازمحدود کردن نگاه به نقاط خاصی خودداری کرد.الحمدلله در منطقه هم ظرفیت های بسیار گسترده ای در حوزه های اقتصادی وجود دارد که دولت با سرعت در حال بهره برداری از این ظرفیت های اقتصادی منطقه است.

بهادری جهرمی گفت: در گذشته با سو شفافیت و کمبود شفافیت مواجه بودند و انتقادات متعددی در مورد نحوه مدیریت و شفافیت و نظارت پذیری شرکت های دولتی مطرح شده بود برخی از مباحث،مثل مباحث ناظر برحقوق های نجومی، از عواملش همین عدم شفافیت و نظارت مناسب بر عملکرد شرکت های دولتی بود.در آیین نامه  دولت تدابیری اتخاذ شد تا هم احکام پراکنده ای که ناظر بر شرکت های دولتی وجود داشت، گردآوری شده و شیوه برگزاری مجامع عمومی‌ مورد بازنگری قرار بگیرد و هم احکامی نسبت به توسعه و تقویت این شرکت ها در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید.

سخنگوی دولت بیان داشت: همچنین در جلسه یکشنبه گذشته ضمن ارائه گزارشی از وضعیت مناسبی که ذخایر کالاهای اساسی از آن برخوردار هستند و همچنین میزان خرید تضمینی گندم که یک رکورد شکنی در سال جاری است و وزیر کشاورزی هم گزارشی را ارائه کرد دولت به منظور حمایت  حداکثری از بخش کشاورزی و تامین و تولید داخلی نهاده ها و حمایت از این حوزه با اعطای مبلغ ۴۰هزار میلیارد تسهیلات به منظور تامین برخی از نهاده ها و کود ها در حوزه بخش کشاورزی موافقت کرد که به نوعی هدیه ای به بخش کشاورزی باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی