اتهام اردوغان به یونان به دلیل نقض توافق ۹۰ ساله با ترکیه

کدخبر: 510430
اردوغان در بیانیه‌ای که به مناسبت نود و نهمین سالگرد پیمان لوزان منتشر شد، گفت که طرف یونانی شروط ثبت شده در معاهده لوزان را نایده گرفته یا به صورت عمدی به ویژه در خصوص حقوق اقلیت ترک این کشور از میان برده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری "آناتولی" اعلام کرد، «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه با انتقاد از یونان گفت که دولت آتن مفاد توافق ۹۰ ساله لوزان سوئیس با ترکیه را نادیده می‌گیرد.

اردوغان در بیانیه‌ای که به مناسبت نود و نهمین سالگرد پیمان لوزان منتشر شد، افزود که طرف یونانی شروط ثبت شده در معاهده لوزان را نایده گرفته یا به صورت عمدی به ویژه در خصوص حقوق اقلیت ترک این کشور از میان برده است.

وی گفت که ترکیه مصمم است که تمام تلاش خود را برای برقراری صلح و ثبات دائم در منطقه و دفاع از حقوق ملت خود به کار گیرد.

اردوغان تصریح کرد: ترکیه نمی تواند این شرایط را بپذیرد که با روابط حسن همجواری و اصل پایبندی به معاهده امضا شده مغایرت دارد، بپذیرد.

رییس جمهوری ترکیه افزود: معاهده لوزان از اسناد پایه‌ای جمهوری ترکیه است که از طریق آن مرزهای زمینی آن مشخص شد، عقب نشینی ها لغو و حقوق اقلیت ترک در یونان تضمین شد.

معاهده ۱۹۲۳ توسط جمهوری جدید ترکیه برای حل و فصل اختلافات با متفقین، از جمله یونان، پس از جنگ جهانی اول و جنگ استقلال ترکیه امضا شد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی