واکنش کرملین به مانور نظامی چین در تنگه تایوان

کدخبر: 512917
اقتصادنیوز: سخنگوی کاخ کرملین مدعی شد:به خاطر سفر تحریک آمیز و غیرضروری نانسی پلوسی، مانورهای نظامی چین در نزدیکی تایوان حق حاکمیت پکن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین اوایل امروز مانور نظامی گسترده‌ای را در شرق تنگه تایوان آغاز کرد.  

دیمیتری پسکوف‌، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: می‌دانید که تنش‌هایی در منطقه در اطراف تایوان وجود داشتند اما در حقیقت این تنش‌ها به صورت ساختگی تحریک شدند. شما و من به خوبی آگاه هستیم که چه کسی این تنش‌ها را تحریک کرده است. سفر نانسی پلوسی به صورت ساختگی این تنش‌ها را تحریک کرد. این یک سفر کاملا غیرضروری و یک اقدام تحریک‌آمیز غیرضروری بود. به همین خاطر مانورهای نظامی چین در نزدیکی تایوان حق حاکمیت پکن است.

وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت: توافق غلات استانبول نمونه‌ای از نحوه انجام مذاکره است و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به این روند کمک شایانی کردند.

وی افزود: این توافق غلات نمونه خوبی است دال بر اینکه سخت ترین مسائل نیز می‌توانند با در نظر گرفته شدن منافع تمامی طرفین حل شوند. در این مورد می‌توانید کمک‌های گوترش و اردوغان را الگو قرار دهید. این توافق نمونه‌ای است که نشان می‌دهد یک مذاکره چطور باید انجام شود.

پسکوف ابراز امیدواری کرد که کارآمدی این مکانیسم برای صادرات غلات از اوکراین ادامه‌دار باشد.  

سخنگوی کرملین همچنین اظهار داشت: کودتای سال 2014 میلادی در اوکراین که توسط کشورهای عضو ناتو صورت گرفت، یک تهدید واقعی برای جهان و اروپا بود.

پسکوف افزود: تهدید واقعی برای نظم جهان و وضعیت جهان و همچین برای اروپا  کودتایی بود که در سال 2014 میلادی در اوکراین و توسط کشورهای عضو ناتو با دقتی بسیار بالا رخ داد.

این دیپلمات ارشد در بخش دیگری از سخنانش اشاره داشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و اردوغان احتمالا در نشست روز جمعه در سوچی درباره اوضاع ناگورنو-قره‌باغ گفت‌وگو خواهند کرد.

وی گفت: روسیه به شدت نگران تشدید تنش‌ها در منطقه ناگورنو-قره‌باغ است و از ارمنستان و آذربایجان می‌خواهد تا خویشتن‌داری پیشه کرده و توافقات سه‌جانبه را اجرا کنند.

پسکوف افزود: ما با دقت اوضاع را زیر نظر داریم. بدون شک نسبت به تشدید تنش‌ها در ناگورنو-قره‌باغ نگران هستیم. ما از تمامی طرفین درگیر می‌خواهیم خویشتن‌داری کنند و از همه مهم تر به تمامی بندهای توافقات سه‌جانبه پایبند باشند.  


 

تیتر یک
از دست ندهید