واکنش آمریکا به موضوع سقوط موشک در لهستان

کدخبر: ۵۳۵۰۱۲
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در عین حال گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم صحت گزارش ها مبنی بر اصابت موشک‌های روسیه به لهستان را تایید کنیم.
واکنش آمریکا به موضوع سقوط موشک در لهستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی اعلام سقوط دو موشک در لهستان اعلام کرد واشنگتن همراه با لهستان و شرکای خود در ناتو در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر است.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در عین حال افزود: در حال حاضر نمی‌توانیم صحت گزارش ها مبنی بر اصابت موشک‌های روسیه به لهستان را تایید کنیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: لهستان یک متحد و شریک مهم ما است.

وی ادامه داد ایالات متحده برای بررسی آنچه در لهستان رخ داده است، زمان خواهد گذاشت.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد واشنگتن به دنبال تشدید اوضاع در پی  گزارش های سقوط موشک در لهستان نیست.

پیش از این نیز، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد  که از گزارش ها درباره سقوط دو موشک در لهستان مطلع هستیم اما نمی توانیم در حال حاضر صحت آن را تایید کنیم.

پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون عصر سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود که در حال حاضر نمی توانیم صحت گزارش ها مبنی بر سقوط دو موشک در لهستان را تایید کنیم و در حال بررسی این موضوع هستیم.

 سخنگوی پنتاگون درعین حال گفت: ما در مورد دفاع از هر وجب از خاک ناتو کاملا شفاف هستیم.

ساعاتی قبل دو موشک به یک روستای لهستانی در نزدیکی مرز اوکراین اصابت کرده و دو نفر کشته شده‌اند.

منابع خبری غربی تلاش می‌کنند شلیک موشک‌ها را به مسکو نسبت دهند و بگویند که روسیه به یک عضو ناتو حمله کرده است.

رادیو زیت لهستان اعلام کرد دو موشک در روستای پرژوودوف در منطقه ویوودشیپ لوبلسکی شرق لهستان واقع در مرز اوکراین اصابت کرده است.

 برخی منابع گفته اند که در اصابت موشک به این منطقه دو نفر کشته شدند. 

یک مقام اطلاعاتی آمریکا در مصاحبه با آسوشیتدپرس از کشته شدن دو نفر بر اثر سقوط موشک های روسیه در لهستان خبر داد.

خبرگزاری روسی «تاس» گزارش داد که کمیته امنیت ملی در لهستان پس از سقوط دو موشک روسی و کشته شدن دو نفر، نشست اضطراری برگزار می کند.

در ین گزارش نوع و مشخصات موشک و این که چه کشوری ( روسیه یا اوکراین ) آن را شلیک کرد ه اعلام نشده است

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گزارش داد تاسیسات نیروی برق در مرکز و شمال اوکراین روز سه شنبه در موج تازه حملات روسیه با ده ها موشک، زیان های بسیاری دیدند و ارتباطات اینترنتی اوکراین به شدت مختل شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ در این موشک باران که به گفته نیروهای ضدهوایی اوکراین شامل بیش از ۱۰۰ موشک بود، بخش هایی از کی یف پایتخت، لویو و ریونه در غرب، خارکیف در شمال شرق، کریویه و پولتاوا در مرکز، اودسا در جنوب و ژیتومیر در شمال این کشور، هدف قرار گرفته است.

تاکنون آماری در باره قربانیان این حمله که هم زمان با توافق کشورهای غربی عضو گروه ۲۰ در نشست بالی در باره محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین در بیانیه پایانی و در پی سخنرانی غیرحضوری ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور صورت می گیرد، منتشر نشده اما جریان برق در چند منطقه اوکراین قطع شده است.

 به گفته شهردار کی یف، برق نزدیک به نیمی از پایتخت قطع شده و ۲ ساختمان مسکونی شامل یک بلوک پنج طبقه در مرکز این شهر، هدف قرار گرفته است.

در این میان واشنگتن به شدت حملات تازه موشکی روسیه به اوکراین را محکوم کرد و آلمان آن را تهدیدی برای امنیت هسته ای جهان دانست.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی