بولسونارو انتخابات برزیل را زیر سوال برد

رئیس‌جمهور عوض می‌شود؟/ اعتراض به نتایج انتخابات پس از سه هفته

کدخبر: ۵۳۶۶۸۹
نزدیک به یک ماه پس از اعلام نتایج انتخابات برزیل و پیروزی لولا داسیلوای چپ‌گرا، رقیب او ژائیر بولسونارو می‌گوید که دستگاه‌های اخذ رای اشکال نرم‌افزاری داشته‌اند و نتیجه انتخابات مردود است.
رئیس‌جمهور عوض می‌شود؟/ اعتراض به نتایج انتخابات پس از سه هفته

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، بیش از سه هفته پس از شکست در انتخاباتی که می‌توانست شانس انتخاب شدن مجدد را به او بدهد، رئیس جمهور ژائیر بولسونارو روز سه شنبه یک اشکال نرم افزاری را مقصر شکستش دانست و از مقامات انتخاباتی خواست آرای اخذ شده در اکثر دستگاه‌های رای گیری الکترونیکی برزیل را باطل کند، اگرچه کارشناسان مستقل می گویند این اشکال نرم‌افزاری تاثیری بر اعتبار نتایج نمی گذارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارسلو دی بسا، وکیلی که این درخواست 33 صفحه‌ای را به نمایندگی از رئیس‌جمهور و حزب او ارائه کرده، به خبرنگاران گفت: موافقت با این تقاضا باعث می‌شود بولسونارو 51 درصد از آرای معتبر باقی‌مانده را به دست آورد و در انتخابات پیروز شود.

1000

مقامات انتخاباتی قبلاً اعلام کرده اند که رقیب بولسونارو، رئیس جمهور چپ گرای سابق لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، پیروز انتخابات است و حتی بسیاری از متحدان بولسونارو نیز این نتیجه را پذیرفته اند. معترضان در شهرهای سراسر کشور سرسختانه از پذیرش نتیجه خودداری کرده‌اند، به‌ویژه در شرایطی که بولسونارو از پذیرفتن شکست خودداری کرده است.

 
رهبر حزب لیبرالِ حامی بولسونارو، والدمار کاستا و حسابرس این حزب به خبرنگاران در برازیلیا گفتند که ارزیابی آنها نشان می‌دهد که تمام دستگاه‌های مربوط به قبل از سال 2020 - تقریباً ۲۸۰ هزار دستگاه و حدود 59٪ از کل دستگاه‌های استفاده شده در انتخابات دور دوم 30 اکتبر - فاقد کدهای شناسایی فردی رای‌دهندگان در اطلاعات داخلی‌‌شان هستند.
1000 (1)

هیچ کدام توضیح ندادند که چگونه این ممکن است بر نتایج انتخابات تأثیر گذاشته باشد، اما گفتند که از مقامات انتخاباتی می‌خواهند که همه آرای داده شده در آن دستگاه‌ها را باطل کنند.

شکایت حزب لیبرال این اشکال را به عنوان "عدم انطباق جبران ناپذیر به دلیل نقص" توصیف می کند که صحت نتایج را زیر سوال می برد.
 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام ریزش سنگینی را ثبت کردند. هراس از درگیری نظامی میان ایران و…

    کارگزاری مفید