این اختراع جالب زخم‌ها را سریع‌تر خوب می‌کند!

کدخبر: ۵۴۵۶۱۱
«نوار چسب‌های هوشمند» می‌تواند باعث بهبود سریع تر زخم‌ها شده، جریان خون به بافت آسیب دیده را افزایش دهد.
این اختراع جالب زخم‌ها را سریع‌تر خوب می‌کند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین،از روزنامه سان، محققان دانشگاه استنفورد از نمونه اولیه «نوار چسب» هوشمند خود رونمایی کردند. یافته‌ها درباره‌ این «نوار چسب» در یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله «نیچر بیوتکنولوژی» (Nature Biotechnology) به تفصیل بیان شده است. «نوار چسب» جدید به صورت یک دستگاه هوشمند ساخته شده است. این «دستگاه هوشمند» با اندازه‌ای برابر با نوار چسب معمولی دارای یک لایه الکترونیکی و روکش هیدروژلی است.

در تحقیق منتشر شده از سوی محققان دانشگاه استنفورد به این نکته اشاره شده که این «نوار چسب» می‌تواند باعث بهبود سریع تر زخم‌ها شده، جریان خون به بافت آسیب دیده را افزایش دهد و به بهبود جای زخم کمک کند.

 

این چسب هوشمند زخم‌ها را سریع‌تر خوب می‌کند!

این نوار از یک مدار بی‌سیم تشکیل شده که از جریان‌ برق برای تسریع بهبودی استفاده می‌کند که به نوبه خود خطر عفونت زخم را کاهش می‌دهد. حسگرهای زیستی، یک آنتن رادیویی و یک واحد میکروکنترلر (MCU) تنها برخی از ویژگی‌هایی هستند که در لایه الکترونیکی (برقی) این نوار چسب تعبیه شده‌اند.
این حسگرها به دستگاه هوشمند کمک می‌کند تا بر روند بهبود زخم نظارت کند .

یوان ون جیانگ، نویسنده اول این مطالعه در دانشگاه استنفورد، گفت: این نوار چسب، از زخم در حین التیام محافظت می‌کند. اما این یک ابزار منفعل و ساکن نیست. این یک دستگاه شفابخش فعال است که می تواند استاندارد مراقبت در درمان زخم‌های مزمن را تغییر دهد.

یکی از کارهای شگفت انگیزی که این نوار چسب می تواند انجام دهد تنظیم دما و  استفاده از جریان برق برای  بهبود زخم است.
به عنوان مثال، با بهبود زخم و کاهش التهاب، نوار چسب  دما را کاهش می دهد.

آرتم تروتسیوک، نویسنده دوم این مطالعه نیز گفت: « نوار چسب هوشمند با ایجاد حس تحریک در زخم سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد، همزمان نیز بر روند بهبود زخم نیز نظارت می‌کند. ما تصور می‌کنیم که التیام زخم با چسب هوشمند نشانگر یک روش جدید است  که راه را بر کشف‌های بیولوژیکی جدید و تحقیق درباره فرضیه‌هایی را که قبلا آزمایش آن‌ها دشوار پناشته می‌شد، باز می‌کند. این یافته‌ها در مجموع بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسند، و محققان را هیجان زده کرده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی