آغاز پیک جدید کرونا در کشور با ۳ سویه / کادر درمان آماده‌باش شد

کدخبر: ۵۴۵۶۹۵
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آغاز پیک جدید کرونا در کشور گفت: از همه بیمارستان ‌ها و کادر درمان خواسته‌ایم که آماده باش باشند زیرا طی 4 تا 6 هفته آینده پیک به اوج خود می‌رسد.
آغاز پیک جدید کرونا در کشور با ۳ سویه / کادر درمان آماده‌باش شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حسین فرشیدی افزود: همکاران ما در وزارت بهداشت از چهارشنبه شب دو سویه جدید دیگر در بین بیماران مشکوک به کووید19 تشخیص داده‌اند. بنابراین تعداد سویه‌های جدید کرونا در کشور به سه سویه BQ1 و XBB و BA2 افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: وقتی ما سرعت غلبه سویه BA5 را در اروپا را رصد می‌کنیم، می‌بینیم که با شیوع سویه BQ1 سرعت انتقال این بیماری افزایش یافته و کشورهایی همچون فرانسه و آلمان به سرعت درگیر شدند.

فرشیدی با تاکید بر اینکه قدرت انتقال XBB پنج برابر بیشتر از دلتا است، گفت: باید به سرعت، مرزها رصد شده و بیماران مشکوک شناسایی شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد که با توجه به اینکه از آخرین تزریق واکسن عمومی کرونا زمان زیادی گذشته و جمعیت قابل توجهی از مردم کشورمان نیز دز سوم و چهارم کرونا را تزریق کرده اند ظرف یک الی یک و نیم آینده دچار پیک جدید کرونا خواهیم شد.

فرشیدی تاکید کرد که از روز شنبه پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده و از همه بیمارستان ‌ها و کادر درمان خواسته‌ایم که آماده باش باشند زیرا طی 4 تا 6 هفته آینده پیک به اوج خود می‌رسد.

به گفته وی علائم سویه های جدید کرونا به ویژه در سویه XBB از حالت کلاسیک تب و سرفه به سمت علائمی همچون درگیری های گوارشی، خستگی و سردرد تغییر کرده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: میزان بستری در سویه های جدید کرونا به همان مقداری است که در سویه امیکرون وجود داشت اما هرچه تعداد بیماران بیشتر باشد درصد بستری نیز افزایش می‌یابد.

شرایط کنونی کشورمان در زمینه کرونا، خوب است

سخنگوی ستاد کرونا درباره آخرین وضعیت کرونا در ایران گفت: وضعیت کنونی کشورمان نسبت به کشور‌های منطقه و سایر کشور‌های دنیا که عدد ابتلا و فوتی‌های بالایی دارند، خوب است.

"عباس شیراوژن" افزود: واکسن از شدت ابتلا و بدحال شدن بیمار و بستری شدن در تخت‌های مراقبت ویژه جلوگیری می‌کند و در حد 10 برابر و 20 برابر کاهش اثر را دارد که بیمار‌ها بدحال نشوند و حتی در صورت داشتن علائم سرماخوردگی، سردرد، بدن درد، درد عضلانی در زمینه تنفس بیمار دچار مشکل نشود.

"عباس شیراوژن" از بیمارانی که دچار نقض ایمنی هستند و بیماران زمینه‌ای و سن بالای 60 سال خواست برای تزریق واکسن مراجعه کنند و همچنین افراد بالای 18 سال اگر شش ماه از زمان تزریق واکسن گذشته، تزریق واکسن مجدد داشته باشند.

سخنگوی ستاد کرونا تاکید کرد: اگر احتمال دهیم که تا یک ماه یا سه هفته آینده به شرایط حداکثری موج جدید بیماری برسیم، این فاصله زمانی که تا آن موقع داریم برای تزریق واکسن زمان خوبی است و سطح ایمنی خوبی ایجاد می‌کند که نسبت به شدت بیماری کمک کننده هست.

"عباس شیراوژن" همچنین تصریح کرد: هر واکسن در دسترس، بهترین واکسن است و همکاران مراکز بهداشتی بر اساس دوز‌های قبلی، برای انتخاب بهتر به شهروندان کمک می‌کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی