روس‌ها مهمان اسد؛ جنگ داخلی سوریه به خط پایان می‌رسد؟

کدخبر: ۵۴۸۷۸۵
اقتصادنیوز: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، با الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه روسیه برای پایان‌دادن به اشغال اراضی سوریه و بهبود روابط با ترکیه گفتگو کرد.
روس‌ها مهمان اسد؛ جنگ داخلی سوریه به خط پایان می‌رسد؟

به گزارش اقتصادنیوز بشار اسد روز پنج‌شنبه در دمشق با یک هیئت روسی به ریاست الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، دیدار کرد. گفتگوها شامل روابط راهبردی سوریه و روسیه و تلاش برای عادی‌سازی روابط بین دمشق و آنکارا پس از فروپاشی این روابط در ده سال گذشته بود.

به نوشته  المانیتور ، اسد  در این دیدار حمایت سوریه از موضع روسیه در مقابل اوکراین را تأیید کرد و لاورنتیف نیز بر حقانیت سیاست‌های روسیه تأکید و اظهار داشت که مخالفان، از جمله ایالات متحده و متحدانش، در منزوی کردن سوریه و روسیه شکست‌ خورده‌اند.

GettyImages-1239022833

به گزارش خبرگزاری ملی سوریه، لاورنتیف با قدردانی از نشست سه‌جانبه ترکیه، سوریه و روسیه بر ادامه این دیدارها در سطح وزرای خارجه تأکید کرد. اسد نیز به نوبه خود اعلام کرد که هدف از این دیدارها با ترکیه پایان‌دادن به اشغال سرزمینی سوریه و توقف حمایت از فعالیت شبه‌نظامیان است که باید با هماهنگی روسیه انجام شود تا نتایج موردنیاز را تضمین کند. اسد هم متقابلا گفت: «جلسات باید از قبل بین سوریه و روسیه هماهنگ شود تا نتایج ملموسی را که سوریه به دنبال آن است، حاصل شود».

 

مسکو از گفتگوهای بین سوریه و ترکیه که سال‌ها درگیر جنگ نیابتی بوده‌اند حمایت می‌کند. ترکیه یکی از حامیان اصلی مخالفان اسد در جنگ سوریه بود و به مدت ۱۲ سال نیروهای خود را به مناطق مختلف شمال کشور اعزام کرد؛ اما از طرفی ایران همواره از دولت سوریه حمایت کرده است.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در جریان سفر دیپلماتیک خود به لبنان از نزدیکی سیاسی سوریه و ترکیه استقبال کرد. ایران در دهه گذشته از دمشق حمایت سیاسی و نظامی کرده است. امیر عبداللهیان گفت: «از گفت‌وگوی سوریه و ترکیه خوشحالیم و معتقدیم که بازتاب مثبتی بین دو کشور خواهد داشت».

در روزهای پایانی سال گذشته میلادی، روسیه میزبان مذاکرات وزرای دفاع سوریه و ترکیه بود و اکنون در حال برنامه‌ریزی برای دیدار وزرای امور خارجه است که در نهایت منجر به نشستی در سطح ریاست‌جمهوری می‌شود.

AA-20221228-29856344-29856342-TURKISH_DEFENCE_MINISTER_HULUSI_AKAR_VISITS_RUSSIA-scaled-e1672253742179

به گفته یک منبع آگاه از مذاکرات که با عرب‌نیوز صحبت کرد، سوریه از ترکیه می‌خواهد نیروهایش را از مناطق شمالی خارج کند و حمایت از سه جناح اصلی مخالف حکومت را متوقف کند. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه گفت که می‌تواند اوایل فوریه با همتای سوری خود یعنی فیصل مقداد دیدار کند. در صورت تحقق این رخداد، این بالاترین سطح مذاکرات بین دو کشور از زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ است. جزئیات بیشتری در مورد تاریخ دقیق این دیدار ارائه نشده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سال‌هاست که برای آشتی ترکیه و روسیه فشار می‌آورد و به نظر می‌رسد پایان این مخاصمه نزدیک‌تر ازهر موقع دیگری است که عمدتا به دلیل فرصت‌طلبی اردوغان، در نتیجه جنگ روسیه با اوکراین، انتخابات ریاست‌جمهوری آتی ترکیه و افزایش نارضایتی داخلی از سیاست‌های او است

در هفته‌های اخیر، اعتراضات در شهرهای مختلف سوریه در استان‌های حلب و ادلب آغاز شده است. بر اساس گزارش رسانه‌ها، چند صد نفر از مردم سوریه، هفته گذشته در شهر الباب علیه هرگونه تلاش برای آشتی با دولت سوریه تظاهرات کردند. الباب توسط گروه‌های شورشی تحت حمایت آنکارا کنترل می‌شود.

ترکیه و سوریه بیش از یک دهه است که پس از حمایت آنکارا از گروه‌های مخالف، درگیر جنگ نیابتی بوده‌اند. بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ترکیه محل زندگی حدود ۳.۶ میلیون آواره سوری است.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۱۶ بهمن

    اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
کارگزاری مفید