آمریکا زمان حمله چین به تایوان را اعلام کرد

کدخبر: ۵۵۴۴۴۶
یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در پی افزایش تنش میان واشنگتن و پکن بر سر ورود بالون اطلاعاتی چینی بر فراز حریم هوایی آمریکا و سرنگون کردن آن، ادعا کرد چین قصد دارد تا پایان دهه به تایوان حمله کند.
آمریکا زمان حمله چین به تایوان را اعلام کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، الی راتنر، دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیتی هند و اقیانوسیه، روز پنجشنبه به وقت محلی ادعا کرد که پنتاگون معتقد است درحال برنامه ریزی برای حمله به تایوان تا  پایان دهه است اما آمریکا می تواند  از آن جلوگیری کرد.

این مقام پنتاگون مدعی شد: من فکر می کنم آنها قصد  حمله به تایوان را دارند.  اما کاملاً معتقدم تا پایان این دهه چین به تایوان حمله بزرگی انجام نخواهد داد.

پیش از این، تارنمای روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: «مارکوس گارلاسکاس» نسبت به احتمال اقدام نظامی چین در شبه جزیره کره در سال‌های آینده هشدار داد و استدلال کرد که پکن در حال گسترش قوای نیروهای مسلح خود در رقابت با آمریکا است.

گارلاسکاس تشریح کرد: چنانچه اقدام نظامی چین علیه تایوان به درگیری در کره جنوبی منجر شود که آمریکا در آن یک پایگاه نظامی بزرگ و هزاران سرباز دارد، بروز چنین سناریویی محتمل است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال درگیری در تنگه تایوان میان آمریکا و چین می تواند به راحتی کل شبه جزیره کره را هم در بگیرد، زیرا چین همه پایگاه های آمریکا را در منطقه هدف خواهد گرفت.

این افسر پیشین اطلاعاتی در پایان یادآور شد: در جنگ احتمالی بر سر تایوان، چنانچه پکن نتواند به پیروزی سریع دست پیدا کند، حملات خود را علیه تمامی پایگاه های آمریکا در شبه جزیره کره متمرکز می کند.

تایوان در بحبوحه تنش‌ها با پکن یک موشک کروز دوربرد با قابلیت حمله به مرکز و شرق چین آزمایش کرد. به نظر می‌رسد این موشک جدید نوع توسعه‌یافته موشک کروز «هسیونگ شنگ» باشد که در پایگاه «جیوپنگ» در جنوب تایوان مستقر است.

موشک جدید یک موشک سطح به سطح است که حداکثر ۱۲۰۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند به اهدافی در شهر ووهان استان و هوبئی و شهر چانگشا در استان هونان چین دست یابد.

به گزارش رسانه‌ها، تایوان به منظور تقویت توان بازدارندگی در برابر چین به توسعه قابلیت‌های تهاجمی از جمله موشک‌های کروز و تسلیحات حملات زمینی روی آورده است.

تایوان پیش از این موشک‌های کروز تاماهاوک و JASSM-ER را از آمریکا خریداری کرده و برنامه موشک کروز مافوق صورت «یو فنگ» را توسعه داده است. پس از سفر نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که در ماه اوت سال گذشته انجام شد تنش‌ها میان چین و آمریکا بر سر مسئله تایوان بالا گرفت.

چین همواره تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و از تمام کشورهای جهان می‌خواهد به اصل چین واحد و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند.آمریکا اگر چه استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما گفته است چنانچه چین اقدام نظامی علیه تایوان انجام دهد، از آن حمایت خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید