امکان تعقیب قضائی ترامپ بابت حوادث ۶ ژانویه

کدخبر: ۵۵۸۸۸۴
وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد افرادی که در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ زخمی شده‌اند می‌توانند از دونالدترامپ شکایت کنند.
امکان تعقیب قضائی ترامپ بابت حوادث ۶ ژانویه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد افسران پلیس مجروح‌شده در حوادث ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و همچنین نماینده‌های کنگره می‌توانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را تحت پیگرد قانونی قرار دهند. 

در حوادث روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ گروهی از طرفداران دونالد ترامپ که به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ معترض بودند بنا به دعوت او مقابل ساختمان کنگره تجمع کرده و سپس به این ساختمان حمله کردند.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد با آنکه رئیس‌جمهور برای گفت‌وگو با مردم در هر موضوعی آزادی عمل دارد اما «تحریک به خشونت» به هیچ عنوان جزو هیچ بخشی از وظایف رئیس‌جمهور نیست. 

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند این توضیح را وکلای وزارت دادگستری ارائه کرده‌اند و نظر آنها هیچ تأثیری بر تحقیقات جنایی جداگانه‌ای که توسط یک نماینده ویژه وزارت دادگستری انجام می‌شود ندارد. آن تحقیقات به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا ترامپ به دلیل تلاش برای باطل کردن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری قابل تعقیب قضائی هست یا خیر. 

وکلای وزارت دادگستری همچنین خاطرنشان کرده‌اند که دادگاه تجدیدنظر بایستی ادعای ترامپ در خصوص برخورداری از مصونیت کامل را رد کنند. 

وکلای ترامپ معتقدند که اقدام او در دعوت از هوادارانش برای تجمع مقابل کنگره جزو اختیاراتش بوده و او قصدی برای ایجاد شورش نداشته است. 

با وجود این، اخطار  امروز وکلای وزارت دادگستری مشخص می‌کند که ترامپ را می‌توان تحت پیگرد قضائی قرار داد. 

تیتر یک
  • بررسی تورم دهک های پایین در ۱۴۰۱

    در سال ۱۴۰۱ روند تورم در کشور افت و خیز های قابل توجهی را ثبت کرد. در ماه های نخست سال گدشته به دلیل سیاست حذف ارز…

از دست ندهید
کارگزاری مفید