پلنگ آسیب‌دیده البرزی تلف شد

کدخبر: ۵۵۸۹۸۲
اقتصادنیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از تلف شدن پلنگ آسیب‌دیده ارتفاعات آسارای البرز به‌دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌اش خبر داد.
پلنگ آسیب‌دیده البرزی تلف شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از صداوسیما، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: پلنگ آسیب‌دیده ارتفاعات آسارای البرز به دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌اش تلف شد.

عکس پیروز در میان تصاویر منتخب حیات‌وحش جهان

درگی گفت: پلنگ آسیب‌دیده‌ای که از ارتفاعات واریان بخش آسارا زنده‌گیری شده بود به دلیل وخامت وضعیت جسمانی‌اش تلف شد.

او می‌گوید: برای تشخیص علت تلف شدن پلنگ، هم اکنون کالبد شکافی و نمونه برداری در حال انجام است اما حدس ما بر احتمال درگیری بین‌گونه‌ای و یا شلیک شکارچیان غیرمجاز است که البته نتیجه دقیق پس از پایان آزمایش‌ها اعلام خواهد شد، زخم حیوان در لحظات اول زنده گیری، به‌صورت کهنه و عمیق رویت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با بیان این که پلنگ حیوان بسیار درنده‌ای است و اجازه نزدیک شدن انسان به خود را نمی‌دهد، گفت: وقتی همکاران پلنگ را پیدا کردند توانسته بودند به فاصله چند متری آن نزدیک شوند و این نشان دهنده وخامت حال این پلنگ بوده که در مراحل انتهایی حیات خود قرار دارد که در اصطلاح علمی به آن end stage می گویند.

درگی گفت: به محض اعلام آسیب دیدن پلنگ به حفاظت محیط زیست البرز، هماهنگی‌های لازم با مدیریت بحران، هلال احمر و... انجام شد و همکاران ما با تجهیزات کامل به محل اعزام شدند و در نهایت پلنگ زنده گیری و به مرکز درمانی منتقل شد اما متاسفانه شرایط جسمی و وخامت حال آن منجر به تلف شدن این قلاده از پلنگ‌های البرزی شد.

هفته گذشته سه قلاده پلنگ در قالب یک گله در همین منطقه توسط محیط بانان البرزی رویت شده بود که حکایت از پویا بودن چرخه زندگی این گونه جانوری دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید