ساعت دقیق لحظه تحویل سال ۱۴۰۲

کدخبر: ۵۶۲۳۴۱
امسال لحظه تحویل سال ۱۴۰۲، ساعت ۵۴ دقیقه و ۲۸ ثانیه بامداد روز سه‌شنبه است.
ساعت دقیق لحظه تحویل سال ۱۴۰۲

به گزارش اقتصادنیوز به نقل  از روزیاتو، اکثر ایرانی ها در لحظه تحویل سال در کنار سفره هفت سین می نشینند و با شوق گذر آخرین ثانیه های سال گذشته را می شمارند و در اولین ثانیه‌ی سال جدید، رسیدن بهار را جشن می گیرند. ساعت تحویل سال در سال های مختلف تغییر می کند و ثابت نیست و امسال  لحظه تحویل سال ۱۴۰۲، ساعت ۵۴ دقیقه و ۲۸ ثانیه بامداد روز سه‌شنبه است.

بنرهای جنجالی حجاب در مشهد/ با شلوار راحتی وارد نشوید!+ عکس

مبنای تقویم ایران

لحظه تحویل سال 1402

برای بررسی تقویم از دوره مداری اجرام سماوی به عنوان واحد زمان استفاده می‌شود که بیشتر دوره های زمانی تعیین شده مربوط به ماه و خورشید است. تقویمی که از محاسبه دوره مداری ماه استخراج می‌شود، تقویم قمری و تقویمی که از محاسبه دوره مداری حرکت ظاهری یک سال خورشید استخراج می‌شود، تقویم شمسی نام دارد.

 

مبدا سال در اکثر تقویم‌های کشورهای مختلف جهان قراردادی است. برخی از تقویم‌ها مثل تقویم ترکی – مغولی از هر دو دوره مداری ماه و خورشید استفاده می‌کند که به نام تقویم خورشید ـ قمری شناخته می شود. همچنین در تقویم ایرانی از هر دو تقویم قمری و شمسی استفاده می‌شود، اما تقویم هجری شمسی، تقویم رسمی ایران بوده و تمام مصوبات رسمی کشور بر مبنای تقویم شمسی است.

تاریخچه باستانی تقویم ایران به چه دوره ای برمی گردد؟

لحظه تحویل سال 1402

در سال ۴۵۸ هجری شمسی این قوانین تعیین تقویم به دستور ملک شاه سلجوقی در تقویم «جلالی» تدوین شد، اما قبل از آن لحظه تحویل سال به این صورت نبود. اما آغاز بهار و آغاز پاییز بسیار حائز اهمیت بوده و جشن‌ها و مراسم خاصی در میان ایرانیان باستان بر پا می‌شده است.

همچنین قبل از این دوره تقویم ما ۳۶۵ یا ۳۶۶ شبانه روز بود؛ یعنی ۱۲ ماه ۳۰ روزی استفاده می‌شده و پنج یا شش شبانه روز اضافی برای پاسداشت جشن‌های نوروزی در نظر گرفته می شد. یعنی از روزهای ۲۴ اسفند ماه عید نوروز شروع می‌شد و اول فروردین مردم به سر کار می‌رفتند و در آن زمان بدون محاسبه لحظه تحویل سال به طور قراردادی از قاعده کبیسه نظیر آنچه در مورد تقویم میلادی صادق است، استفاده می‌شد.

نحوه محاسبات تقویم ما چگونه است و چقدر دقیق انجام می شود؟

لحظه تحویل سال 1402

همان طور که برای محاسبه زمان حرکت یک جسم متحرک نیاز به نقطه مبداء داریم که بدون آن دوره حرکت دقیقا به دست نمی‌آید‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای تعیین حرکت خورشید نیز باید از نقطه مبدایی تحت عنوان نقطه اعتدالین استفاده کنیم.
نقطه اعتدالین یا دایره البروج به هر یک از دو نقطه تقاطع مسیر ظاهری سالانه خورشید با استوای سماوی (امتداد استوای زمین تا آسمان شب) گفته می‌شود که شامل اعتدال فروردین (بهاری) و اعتدال مهر (پاییزی) است.
در دو نیم کره فصول عکس هم هستند به طوری که به عنوان مثال اعتدال بهاری در نیمکره شمالی مقارن با اعتدال پاییزی در نیمکره جنوبی است که بنابراین مبدا حرکت برای محاسبه زمان حرکت خورشید نقطه اعتدال فروردین، نیمکره شمالی است. از این لحظه محاسبات شروع می‌شود و زمانی که خورشید دوباره به این نقطه برسد (از مبداء تا مبداء ) یک دور گردش آن تمام شده و سال جدید آغاز می شود.

لحظه تحویل سال و روز اول فروردین را در تقویم ها چگونه محاسبه می کنند؟

لحظه تحویل سال 1402

لحظه تحویل سال همان لحظه رسیدن خورشید به مبداء حرکت آن در نقطه اعتدال فروردین است و طبق محاسبات هر گاه فاصله خورشید از نقطه اعتدالی، برابر با صفر شود، لحظه تحویل سال در نظر گرفته می شود.

لحظه تحویل سال 1402

سال، بیش از ۳۶۵ روز است و روز ۲۹ اسفند هر سال فاصله خورشید از نقطه اعتدال محاسبه می‌شود. همچنین اگر لحظه تحویل سال بعد از لحظه ظهر (حدود ۱۲ و ۷ دقیقه) باشد فردای آن، روز اول فروردین است.
به دلیل نوع محاسبه و استفاده از لحظه تحویل سال در تقویم هجری شمسی در میان ۴۰ تقویم موجود در جهان به عنوان دقیق‌ترین تقویم مطرح است.

آداب و رسوم شب سال نو و لحظه تحویل سال

لحظه تحویل سال 1402

روشن کردن چراغ

در گذشته اعتقاد بر این بود که در شب سال نو خانه باید غرق در نور باشد. به همین دلیل اجاق یا منقل و چراغ ها را روشن می کردند و تا صبح روز دوم عید آنها را روشن نگه می داشتند. شیوه سوختن این چراغ ها، تفسیر خاصی داشت؛ روشن و سالم ماندن چراغ ها سالی پربرکت با دلخوشی و تندرستی را نوید می داد و اگر لوله چراغ ها دوده می زد یا شمع درون آنها به یک طرف می افتاد، تاریکی و کدورت به وجود می آمد. خاموش شدن چراغ نیز نشانه از دست رفتن مال و امید بود و در بدترین حالت شکستن یا واژگون شدن چراغ، درگذشت کسی از نزدیکان یا زیر و رو شدن زندگی اهل خانه را در پی داشت. اما امروزه هم بیشتر مردم تمام چراغ ها را روشن می کنند تا با روشنی به استقبال سال جدید بروند.

خوردن سبزی پلو با ماهی

لحظه تحویل سال 1402

در شب سال نو از خانه ها، بوی سبزی پلو با کوکوسبزی، سیر تازه و ماهی به مشام می رسد. در قدیم، آنهایی که توانمندتر بودند برنج، روغن، ماهی و تخم مرغ برای مستمندان تهیه می کردند تا آنها نیز بتوانند از این شب بهره ببرند.

اعتقاد بر این است که خوردن این غذا در این شب، دل را زنده می کند و نشاط و سرزندگی به همراه می آورد. امروزه تهیه ماهی بسیار آسان است اما در گذشته امکان تهیه آن به این راحتی وجود نداشت پس آن را بعد از صید در آ‌ب نمک غلیظ می خواباندند، دود می دادند و خشک و نمک سود می کردند تا ماهی دودی تهیه کنند و در شب عید سرو کنند.

دعای تحویل سال

لحظه تحویل سال 1402

امروزه در لحظه سال تحویل دعای تحویل سال خوانده می شود:

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

ای تغییر دهنده دلها و دیده‌ ها، ای مدبر شب و روز ، ای گرداننده سال و حالت ها، بگردان حال ما را به نیکوترین حال.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید