هوای این استان ها سرد می شود/ صدور هشدار هواشناسی

کدخبر: ۵۶۷۶۷۳
سازمان هواشناسی از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان خبر داده است.
هوای این استان ها سرد می شود/ صدور هشدار هواشناسی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم ،سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق کشور از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در ۹ استان و احتمال خسارت‌های ناشی از آن خبر داد.

شوک بزرگ به ثبت نامی های ایران خودرو و سایپا بدون قرعه کشی

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری  سازمان هواشناسی  نشان می‌دهد امروز در گیلان، مازندران، برخی مناطق اردبیل، بارش همراه با کاهش دما و در ارتفاعات شمالی قزوین، برخی مناطق آذربایجان شرقی رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود. در ارتفاعات مرکزی کرمان و برخی مناطق نیمه شمالی فارس افزایش ابر، وزش باد و رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

 

فردا علاوه بر بارش در سواحل شمالی در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و شمال کردستان رگبار باران و وزش باد انتظار می‌رود، ضمن این‌که در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال هرمزگان مناطقی از خراسان جنوبی و برخی مناطق سیستان و بلوچستان رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.

 

روز سه‌شنبه در ارتفاعات مازندران و غرب گلستان، برخی مناطق از شرق و شمال فارس، جنوب کرمان،‌ شمال هرمزگان و برخی مناطق از نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد و در سایر مناطق کشور جو آرامی حاکم می‌شود.

روز چهارشنبه در ارتفاعات جنوب و غرب کرمان، شرق و شمال فارس،‌ ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب آذربایجان غربی، زنجان و شمال کردستان رگبار پراکنده پیش بینی شده است. روز پنجشنبه نیز برای بخش‌هایی از شمال غرب و ارتفاعات کرمان بارش و وزش باد پیش‌بینی شده است.

 

سازمان هواشناسی از کاهش 5 تا 10 درجه‌ای دما در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان خبر داده است.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/27

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/01/29

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، همراه با کاهش نسبی دما و در نواحی مستعد تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/27: گیلان، مازندران، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، نیمه شمالی فارس.

دوشنبه 1402/01/28: گیلان، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

سه‌شنبه 1402/01/29: ارتفاعات جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی

توصیه: اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه 1402/01/27

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/01/29

نوع مخاطره: بویژه در ساعات بعدازظهر افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک.

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/27: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.

دوشنبه 1402/01/28: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان.

سه‌شنبه 1402/01/29: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای نسبتا سرد

زمان شروع: صبح یکشنبه 1402/01/27

زمان پایان: صبح چهارشنبه 1402/01/30

نوع مخاطره: کاهش 5 تا 10 درجه دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/01/27: خراسان شمالی.

دوشنبه 1402/01/28: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه 1402/01/29: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1402/01/30: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین

توصیه: تامین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش دما، ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و استفاده از جیره غذایی پر انرژی برای دام و طیور.

توصیف سامانه: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح یکشنبه 1402/01/27

زمان پایان: عصر دوشنبه 1402/01/28

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 1.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناورهای سنگین.

توصیه: احتیاط در عملیات تفریحی، بویژه غواصی و شنا، احتیاط در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی، مسافربری و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت به تورهای صیادی و احتیاط در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل.

 

تیتر یک
کارگزاری مفید