سناتور تد کروز:

بایدن مثل یک تروریست رفتار می‌کند!

کدخبر: ۵۷۰۸۴۸
سناتور تد کروز، رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرد که در نزاع بر سر سقف بدهی «مانند یک تروریست رفتار می‌کند.»
 بایدن مثل یک تروریست رفتار می‌کند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سناتور «تد کروز»، از جمهوری‌خواهان سرشناس آمریکایی در مصاحبه با فاکس نیوز از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا در مورد مخالفتش با لایحه‌ای که به تازگی در مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری‌خواهان به تصویب رسید، دوباره فکر کند.

دیلی وایر گزارش داد، براساس این لایحه، سقف بدهی تا ۳۱ مارس ۲۰۲۴ یا تا زمان افزایش سقف استقراض به ۱.۵ تریلیون دلار، در ازای مجموعه‌ای از کاهش هزینه‌های دولت، برداشته می‌شود. دولت بایدن با این شرط و شروط مخالف است. دموکرات‌ها، طرح جمهوری‌خواهان را «باج‌گیری، غل‌وزنجیر» و لایحه‌ای «بی‌ارزش» می‌دانند که خطرات مالی را به دنبال خواهد داشت.

سناتور کروز در برنامه «ساندی مورنینگ فیچرز» گفت: من توصیه‌هایی به جو بایدن در مورد سقف بدهی دارم، او باید به حرف کسی گوش دهد. رئیس جمهور بایدن، باید به حرف‌های جو بایدن گوش دهد. جو بایدن در سال ۲۰۱۱ معاون رئیس جمهوری بود. آن موقع، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را گرفته بودند و در مورد سقف بدهی موضع سفت و سختی داشتند. و جو بایدن که معاون رئیس جمهوری وقت بود، رفت و شخصا درباره توافقی که به قانون کنترل بودجه تبدیل شد، مذاکره کرد؛ لایحه‌ای که برای کاهش بیش از ۲ تریلیون دلار از بدهی ما طراحی شده بود. این مهم‌ترین محدودیت مالی بود که در دوران مدرن تصویب شده است.

این سناتور جمهوری‌خواه گفت، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در «این نوع ترس‌آفرینی غیرمسئولانه» که در حال حاضر در معرض نمایش است، مشارکت نداشت و خاطرنشان کرد که اوباما آن موقع بایدن را برای مذاکره درباره توافق به کنگره فرستاد.

او افزود: جو بایدن سال ۲۰۱۱ باید برگردد، نه آن مردی که در حال حاضر در زیرزمین حبس شده و کاخ سفیدی که توسط رادیکال‌های ۲۵ ساله اداره می‌شود که برایشان مهم نیستند و می‌گویند که «به جهنم! بگذارید قصور در پرداخت بدهی پیش آید. به ما چه؟»

او افزود: اینها مارکسیست‌های کوچکی هستند که هیچ تجربه‌ای در دنیای واقعی ندارند. ما باید جو بایدنی را که قبلا این کار را انجام داده، برگردانیم. نه کسی که مانند یک تروریست رفتار می‌کند، کاری که بایدن در حال حاضر انجام می‌دهد.

بایدن و دموکرات‌های هم‌حزبی او که سنا را کنترل می‌کنند، بر لایحه سقف بدهی «پاک»، آن هم جدا از کاهش هزینه‌ها یا امتیازات سیاسی اصرار دارند. رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان بن‌بست رایزنی‌ها، لفاظی‌ها را تشدید کرده و جمهوری‌خواهان را به حمایت از «مفاهیم دیوانه‌وار» متهم کرده است.

تد کروز اذعان داشت که مجلس سنا به رهبری چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات، احتمالا لایحه مجلس نمایندگان را بررسی نخواهد کرد، اما از جمهوری‌خواهان سنا خواست تا هرگونه اختلاف را کنار بگذارند و پشت طرح حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان متحد شوند.

این سناتور آمریکایی گفت: در برخی سطوح، جمهوری‌خواهان سنا هرگز متحد نیستند. ۴۹ جمهوری‌خواه در سنا هستند، اما ۵۲ دیدگاه وجود دارد. این صرفا ماهیت سناست. با توجه به آنچه گفته شد، فکر می‌کنم آنچه باید در سنا انجام دهیم، این است که بایستیم و از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان حمایت کنیم. جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در حال حاضر رهبری خود را نشان می‌دهند و جمهوری‌خواهان سنا باید دوش به دوش مجلس نمایندگان بایستند و بگویند «جو بایدن، بر سر میز مذاکره بیا.»

در حالی که نگرانی‌ها در مورد توانایی واشنگتن برای حل مشکلات بزرگ از جمله افزایش سقف بدهی تشدید می‌شود، این اولین آزمون بزرگ رئیس‌جمهور و رئیس جمهوری‌خواهان کنگره خواهد بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال انجام «اقداماتی ضروری» برای پرداخت بدهی‌های دولت است. اما انتظار می‌رود بودجه در تابستان امسال تمام شود. اقتصاددانان هشدار داده‌اند که حتی خطر جدی قصور بدهی فدرال هم باعث شوک در اقتصاد خواهد شد.

در ازای افزایش سقف بدهی به میزان ۱.۵ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۴، لایحه جمهوری‌خواهان برخی از هزینه‌های بزرگ فدرال را کاهش می‌دهد. از جمله بازگرداندن پول‌های خرج‌نشده بسته‌های کمکی کرونا، الزامات شغلی سخت‌گیرانه برای دریافت کالابرگ غذا و سایر کمک‌های دولتی، توقف برنامه بخشش وام‌های دانشجویی و پایان‌ دادن به بسیاری از معافیت‌های مالیاتی انرژی‌های تجدیدپذیر.

طبق تحلیل دفتر بودجه کنگره، طرح جمهوری‌خواهان آمریکایی می‌تواند در ۱۰ سال آینده، کسری بودجه فدرال را به میزان ۴.۸ تریلیون دلار کاهش دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید