سرلشکر باقری به اروپا هشدار داد

کدخبر: ۵۷۲۸۷۱
باقری ابراز کرد: پیشرفت علوم جدید از دیگر ویژگی‌های جهان جدید است که آمریکا در این حوزه نیز دیگر سرآمد جهان نیست. آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم‌پیمانان آمریکا، خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن به قهقرا خواهند رفت.
سرلشکر باقری به اروپا هشدار داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سردار باقری گفت: آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم‌پیمانان آمریکا خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن به قهقرا خواهند رفت.

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح امروز در همایش هندسه نظم جدید جهانی طی سخنانی اظهار داشت: از یک سال قبل که رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانشگاهیان ضرورت بررسی تغییرات این نظم جهانی و نظم آینده و تعیین جایگاه کشور در این نظم محتمل را تبیین کردند، این دانشگاه مقدمات برگزاری این همایش را پیگیری کرد.

سردار باقری اظهار داشت: تلاش برای رهبری مطلق بر جهان با شکست مواجه شده است که نشانه‌های آن را در عقب‌نشینی فرارگونه از عراق و افغانستان و کاهش چشمگیر نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا، سردرگمی آمریکا در استقرار در غرب آسیا، جنوب چین و غرب اروپا و سایر عوامل می‌توان دید. آمریکای امروز به‌طور چشمگیری نسبت به گذشته ضعیف‌تر و منزوی‌تر شده است.رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: اسرائیل غاصب فلسطین از سودای در اختیار گرفتن نیل تا فرات و تجربه پیروزی در جنگ با اعراب و در اختیار داشتن قدرت نظامی، در سراشیبی افول قرار گرفته و پس از شکست در جنگ ۳۳روزه در عرصه‌های گوناگون دچار مشکلات اساسی است، اما در مقابل ملت مظلوم فلسطین و محور مقاومت در اوج قدرت و هماهنگی و حرکت روبه‌رشد در مسیر آزادی فلسطین است.

وی گفت: قدرت‌گیری اقتصادی چین و گرفتن قدرت اول اقتصادی در جهان از آمریکا و سرمایه‌گذاری در سراسر آسیا و بخشی از قدرت آفریقا و اروپا و افزایش قدرت نظامی نشانه مهم دیگری از تغییر در هندسه نظم و قدرت جهان است.رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: عبور روسیه از اعتماد به غرب و ایستادگی در برابر توسعه ناتو به‌سمت شرق حتی به‌قیمت درگیر شدن در یک جنگ و از سوی دیگر اصرار آمریکا بر ادامه جنگ حتی به‌قیمت انهدام زیرساختهای اوکراین و اصرار روسیه بر ایجاد یک منطقه حائل، به‌نظر می‌رسد این جنگ به‌سادگی پایان نخواهد یافت و با مسدود شدن مسیرهای انتقال کالا و انرژی به اروپا موجب ایجاد نگاه به شرق در روسیه خواهد شد.

باقری ابراز کرد: پیشرفت علوم جدید از دیگر ویژگی‌های جهان جدید است که آمریکا در این حوزه نیز دیگر سرآمد جهان نیست. آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم‌پیمانان آمریکا، خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن به قهقرا خواهند رفت.

وی گفت: آسیا و شرق مقابل زورگویی آمریکا هم‌نظر هستند و دولت‌ها با جمع شدن در پیمان شانگهای در مسیر هم‌افزایی قرار دارند، این بخش از جهان قطعاً قدرت برتر آینده جهان خواهد بود.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: کشور ایران با دارا بودن موقعیت و منابع ممتاز دارای تاریخی سرشار از افتخار و سربلندی و ظرفیت بالقوه کم‌نظیری در رشد جهش‌گونه در سلسله‌مراتب قدرت جهانی است.

وی گفت: قدرت بازدارنده نظامی در جهت دوستی و برادری با کشورهای همسایه و ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا سپر امنیتی خوبی فراهم کرده است و سیاست قطعی کشور برای توسعه صلح و دوستی با همسایگان و عدم چشم‌داشت به سرزمین و منافع دیگران بستر لازم برای بهره‌مندی کشورهای دوست از ظرفیت‌های ایران را فراهم کرده است.

سردار باقری اعلام کرد: نیروهای مسلح ایران از هم‌افزایی ارتش‌های بزرگ کشورهای آسیایی در قالب پیمان شانگهای برای شکل‌دهی به یک توان برتر صلح‌جوی جهانی، از تولید مشترک محصولات نظامی مورد نیاز استقبال می‌کند و در قبال ایفای نقش خود در امنیت منطقه پاسخگو است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پایان گفت: رویکرد حضور نظامی آمریکا و همراهان اروپایی او را به‌ضرر منطقه می‌دانیم و حق حاکمیت مردم فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسیم و با تمام توان به آن کمک می‌کنیم.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید