تصویری تلخ از بلایی که گرانی بر سر مردم آورد!

کدخبر: ۵۸۶۳۷۴
تصویری تلخ از تقاضای مردم برای خرید غذای نیم پُرس که نشان از وضعیت نامناسب معیشت مردم دارد در فضای مجازی خبرساز شده است.
تصویری تلخ از بلایی که گرانی بر سر مردم آورد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برترین‌ها، تورم و گرانی به بخش‌های مختلف به گونه‌ای تأثیر گذار بوده که مردم برای ادامه زندگی خود ناچارند سبک زندگی خود را تغییر دهند.

البته نحوه جدید برخورد مردم با گرانی به قیمت کاهش سلامت و رفاه آن تمام می‌شود چراکه حذف بسیاری از نیاز‌های روزمره از سبد معیشتی به نوعی صدمه به سلامت روح و جان آن هاست. حذف رفتن به رستوارن و خوردن غذای مورد علاقه یکی از همین موارد است.

گرانی مواد غذایی از ابتدای سال جاری به گونه‌ای افزایش داشته که هیچ جای نفسی برای صاحبان رستوران‌ها در این صنف و مراجعه مردم برای خوردن غذای مورد علاقه شان باقی نگذاشته است.

دارندگان رستوران و سلف سرویس‌های تهران دچار مشکل شدید شدند.  با گرانی مواد غذایی مانند برنج، گوشت، مرغ، روغن، رب، حبوبات، سبزی وصیفی جات و سایر اقلام مورد نیاز در رستوران‌ها و تهیه غذا‌ها وضعیت اقتصادی این واحد‌ها به شدت اُفت کرده است.

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی مواد غذایی فشار مضاعفی به رستوران داران وارد کرده است این موضوع باعث گرانی غذا‌ها در رستوران‌ها و سلف سرویس‌ها شده است.

به طورمثال زمانی که در طی چند ماه اخیر برنج کیلویی ۴۰ -۵۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان رسیده چطور انتظار می‌رود غذا در رستوران‌ها بدون تغییر باقی بماند.

همین موضوع باعث کاهش ۴۰- ۵۰ درصدی تقاضا شده و مردم کمتر برای صرف غذا به رستوران‌ها مراجعه می‌کنند چراکه به دلیل افزایش تورم و گرانی در سایر بخش‌ها مردم پول رفتن به رستوران را کمتر دارند.

هزینه مواد غذایی به اندازه‌ای افزایش داشته که تهیه غذا برای رستوران داران نیز مرقون به صرفه نیست، اما این تعداد فعالان بازار نمی‌توانند مراکز کسب و کار خود را تعطیل کنند!

امسال به دلیل کاهش قدرت مالی مردم تقاضای خرید غذای نیم پرس نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است.

تصویری از تقاضای مردم برای خرید غذای نیم پرس که در فضای مجازی خبرساز شده است

تصویری از بلایی که گرانی بر سر مردم ایران آورده

تفاوت قیمت در رستوران‌ها و سلف سرویس‌ها به دلیل کیفیت مواد اولیه است. برخی از واحد‌های صنفی از برنج ایرانی با درجه‌های مختلف کیفیت و برخی از برنج خارجی استفاده می‌کنند واستفاده از سایر مواد غذایی نیز این اصل اتفاق می‌افتد که در نهایت تعیین کننده قیمت هر پرس غذا در رستوران‌ها می‌شود.

فروش غذا‌های نیم پرس در برخی از مراکز افزایش یافته است. از هر یک کیلو برنج حدود ۶ تا چلو در می‌آید وهر سیخ جوجه کباب از ۱۸۰ تا ۲۵۰ گرم باید وزن داشته باشد. باید این رقم‌ها به عنوان استاندارد برای فروش هر پرس غذا به مردم رعایت شود.

وی ادامه داد: برنج کیلویی ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و هر کیلو مرغ بین ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان خریداری می‌شود و برای تهیه یک پرس جوجه کباب باید از روغن و زعفران و نمک و پیاز و سایر مواد در نظر گرفته شود. بحث گرانی مواد غذایی در اینجا بیشتر به چشم می‌خورد.

همین موضوع باعث گرانی هر پرس غذا شده است از این رو برخی از مردم ترجیح می‌دهند یک پرس غذا را دو نفره بخورند یا با نظر خودشان نصف پرس غذا خریداری و قیمت همان نیم پرس را پرداخت می‌کنند!

تیتر یک
  • سیاست یک بام و دو هوای پکن

    اقتصادنیوز: شی جینگ پینگ بیش از هر زمان دیگر براصل حاکمیت ارضی تاکید داشت، اما با آغاز جنگ اوکراین، رویکرد رهبری پکن و…

از دست ندهید
کارگزاری مفید