توضیح رئیس ستاد ارتش آمریکا درباره مرگ پریگوژین

کدخبر: ۵۹۳۹۹۹
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی گفت که ممکن است مدتی طول بکشد تا آژانس‌های اطلاعاتی غربی با قاطعیت دلیل مرگ یوگنی پریگوژین را تایید کنند.
توضیح رئیس ستاد ارتش آمریکا درباره مرگ پریگوژین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: تایید چگونگی مرگ یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر در سانحه هوایی زمان نیاز دارد.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی گفت که ممکن است مدتی طول بکشد تا آژانس‌های اطلاعاتی غربی با قاطعیت دلیل مرگ یوگنی پریگوژین را تایید کنند.

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث سقوط هواپیما در روز چهارشنبه اول شهریور ماه (۲۳ آگوست) شده است اگرچه گزارش های اطلاعاتی اولیه آمریکا به یک انفجار داخلی اشاره می کند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا به رسانه های این کشور اعلام کرد که انفجار بمب احتمالا عامل سقوط هوایپمای یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر بوده است که چندی پیش علیه دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شورشی ناکام داشت.

به گزارش ایرنا، اکثر رسانه های آمریکایی روز پنجشنبه به وقت محلی به نقل از این مقام اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا بدون بیان نام او، گزارش دادند: انفجار تئوری اول در خصوص گزارش های سقوط هواپیمای پریگوژین است.

نیویورک تایمز نوشت: به گفته یک منبع اطلاعاتی آمریکایی، هیچ پرتاب موشکی از داخل روسیه مشاهده نشده و هیچ مدرکی دال بر هدف قرار گرفتن هواپیمای پریگوژین توسط موشک های ضد هوایی زمین به هوای روسیه وجود ندارد.

این مقام اطلاعاتی افزود: انفجار در داخل هواپیمای پریگوژین فرضیه اصلی است و ممکن است توسط یک بمب ایجاد شده باشد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد: انفجاری در مسیر هواپیما شناسایی شد، اما هیچ نشانه ای از پرتاب موشک وجود نداشت.

این رسانه آمریکایی به نقل از مقامات آمریکایی ادامه داد: هیچ دلیلی برای شک در گزارش های روسیه درباره مرگ پریگوژین وجود ندارد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر سقوط هواپیمای یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر و مرگ وی که چندی پیش شورش ناکامی علیه دولت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشت، در پاسخ به سوالات خبرنگاران در این زمینه گفت: من به طور واقعی و دقیق نمی دانم چه اتفاقی افتاده است، اما از این اتفاق تعجب نمی کنم.

بایدن برغم اظهار بی اطلاعی از این موضوع، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را بطور غیر مستقیم متهم کرد و گفت: " اتفاق کمی در روسیه رخ می دهد که پوتین پشت آن نباشد. من اطلاع زیادی ندارم که پاسخ را بدانم."

به گزارش خبرنگار ایرنا، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید عصر چهارشنبه به وقت محلی در نخستین واکنش از سوی دولت آمریکا به احتمال مرگ رئیس گروه شبه نظامی واگنر در سقوط هواپیما گفت: گزارش‌ها درباره سقوط هواپیما در روسیه دیده‌ایم. در صورت تایید، هیچ کس نباید از این خبر تعجب کند.

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود: جنگ فاجعه بار در اوکراین منجر به لشگر کشی ارتش خصوصی واگنر به مسکو شد و اکنون به نظر می رسد به اینجا ختم شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز پنجشنبه در نخستین سخنرانی خود از زمان اعلام مرگ یوگنی پریگوژین رهبر گروه شبه نظامی واگنر با تسلیت به قربانیان این سانحه هوایی وعده داد که تحقیقات در این زمینه «تا آخر» انجام می‌شود.

آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه بامداد پنجشنبه با انتشار فهرست سرنشینان هواپیمای سقوط کرده در منطقه تِوِر روسیه در روز اول شهریور (۲۳ آگوست) تائید کرد که یوگنی پریگوژین رئیس گروه واگنر هم در این لیست حضور داشته است.

بنا بر این گزارش، دیمیتری اوتکین،‌ سرگئی پروپوستین، اوگنی ماکاریان، الکساندر توتمین، والری چکالوف و نیکولای ماتیوسیف از دیگر مسافران این پرواز بودند. همچنین الکسی لوشین و رستم کریموف خلبان و کمک خلبان و کریستینا راسپپووا مهماندار این هواپیما بودند.

بر اساس این گزارش، چکالوف پیش از این در لیست‌های تحریمی آمریکا به عنوان فرد نزدیک به پریگوژین ذکر شده بود.

آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه خاطرنشان کرد: پرواز هواپیمای امبرائر-۱۳۵ (EBM-۱۳۵BJ) بر اساس مجوز استفاده از حریم هوایی صادر شده به روش مقرر انجام شد.

بنا بر گزارش منابع خبری روس، جت تجاری امبرائر ۱۳۵ متعلق به شرکت MNT-Aero بود که فعالیت اصلی آن اجاره هواپیما و تجهیزات هوانوردی است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی