وزیر دفاع عراق:

نیروهای عراقی در مرز با ایران مستقر شدند

کدخبر: ۵۹۹۱۲۹
ثابت محمد العباسی وزیر دفاع عراق از استقرار نیروهای عراقی در مرز اقلیم کُردستان عراق با ایران خبر داد.
نیروهای عراقی در مرز با ایران مستقر شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا پس از تخلیه مقرهای گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز با ایران، وزیر دفاع عراق از استقرار نیروهای این کشور در این مقرها خبر داد.

العباسی افزود که بغداد راه‌حل‌های دیپلماتیک و سیاسی برای حل اختلافات خود با ایران و ترکیه دارد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که کمیته عالی اجرای توافقنامه امنیتی میان عراق و ایران از تخلیه مقرهایی که توسط گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز با ایران اشغال شده بود، خبر داد.

کمیته عالی توافقنامه امنیتی میان عراق و ایران در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: تمامی مقرها به محلی دور از مرز منتقل شدند و جدایی طلبان ایرانی به منظور تبدیل شدن به برای آماده شدن به پناهجو خلع سلاح شدند.

در این بیانیه آمده است نیروهای مرزی دولت فدرال عراق در مناطق تخلیه شده نزدیک مرز با ایران مستقر شدند و پرچم عراق در آنجا برافراشته شد.

این کمیته اضافه کرد: نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در نشستی که در اربیل و بغداد برگزار شد، حضور یافت و حمایت کامل از دولت عراق در اجرای مفاد توافقنامه اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: عراق تاکید می‌کند که امنیت مرزها یک مسئولیت مشترک بین دو کشور است و این توافق مرجع حل و فصل هر گونه اختلاف یا تخلفی است که رخ می‌هد. گفت‌وگو امن‌ترین راه برای حل هر گونه مشکل یا اختلاف نظر برای ارتقای روابط متمایز ملت‌های ما است و زیارت اربعین گواه خوبی بر روابط میان ملت دو کشور است.

بر اساس توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق، تمامی گروه های تروریستی و تجزیه طلب مورد حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا مستقر در اقلیم کردستان عراق باید از مناطق مرزی دو کشور دور و پایگاه های آنها تحویل نیروهای دولت مرکزی عراق شود.

جمعه گذشته (۲۴ شهریور) نیروهای مرزبانی عراق پیرو توافق تهران - بغداد، نقاط مرزی مشترک با ایران از گروه‌های تروریستی کومله و دموکرات را پاکسازی کردند.

گروه های تروریستی "دموکرات" و "کومله" در سال های اخیر با استقرار در این منطقه، علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران اقدامات تروریستی خود را هدایت می کردند.

فرماندهی نیروهای مرزبانی وزارت کشور عراق روز جمعه طی بیانیه ای اعلام کرد که پس از درگیری با گروه‌های غیرقانونی (عناصر دو گروه تروریستی کومله و دموکرات)، نقاط مرزی این کشور با ایران در استان اربیل را که در سیطره این گروه‌ها بود، بازپس گرفته شد.

در این بیانیه‌ آمده است: در چارچوب تلاش‌های فرماندهی نیروی مرزبانی عراق برای کنترل کل مرزهای این کشور با کشورهای همسایه (ایران)، نیروهای تیپ دوم مرزی و هنگ تکاوران مرزی منطقه یکم عراق با پشتیبانی نیروهای پیشمرگه توانستند نقاط مرزی بین ایران و عراق را پس از درگیری با گروه های غیرقانونی (تروریست های کومله و دموکرات) که بر نقاطی از استان اربیل سیطره یافته بودند، باز پس بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه هفته گذشته بار دیگر تاکید کرد که مهلت تعیین شده برای خلع سلاح «گروه‌های تروریستی» در اقلیم کردستان عراق تمدید نخواهد شد.

«ناصر کنعانی» در نشست خبری هفتگی خود گفت: بر اساس توافق، مهلت تعیین شده برای خلع سلاح گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق ۱۹ سپتامبر (امروز سه شنبه) به پایان می‌رسد و تمدید نخواهد شد.

وی افزود: این موضوع به صراحت اعلام و به مقامات عراقی ابلاغ شده است و خوشبختانه دولت عراق نیز اقدامات خوبی انجام داده و بر پایبندی به تعهدات خود تاکید کرده است.

سرلشگر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در ۲۱ تیر ۱۴۰۲ در کنفرانس فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اگر عراق تا سپتامبر به تعهدات خود در خصوص گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق عمل نکند، عملیات علیه این گروه‌ها را با قدرت تکرار خواهیم کرد.

باقری گفت: گروه‌های تجزیه طلب که در شمال عراق مستقر شده اند، وضعیت ناامنی ایجاد می‌کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید