گفتگوی مهم باقری و ریابکوف درباره تحریم ها +جزئیات

کدخبر: ۶۱۰۲۹۷
در دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه، دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم رایزنی و تبادل نظر کرده و بر استمرار مشورت‌های راهبردی میان تهران و مسکو تاکید کردند.
گفتگوی مهم باقری و ریابکوف درباره تحریم ها +جزئیات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، روز چهارشنبه به صورت جداگانه میزبان "سرگی ریابکوف"، معاون وزیر خارجه روسیه و "علی بیگ باکایف"، معاون وزیر خارجه قزاقستان بود.

همچنین پس از چهار سال، دور جدید رایزنی‌های سیاسی میان ایران و قزاقستان، به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و علی بیگ باکایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان، در تهران برگزار  گشد.

در این نشست، طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و موضوعات متنوع منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

در جریان این گفتگوها طرفین در خصوص طیفی از موضوعات دوجانبه از جمله تسهیل روابط اقتصادی و تجاری، سفر پیش روی معاون نخست وزیر قزاقستان به تهران و امضای نقشه راه تجاری دو کشور، ارتقای روابط فرهنگی و علمی از جمله تبادل استاد و دانشجو،  گسترش همکاری در حوزه گردشگری بین دو کشور به عنوان ابزاری برای شناخت دو ملت و نیز افزایش تعاملات پارلمانی تبادل نظر نمودند.

معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همکاری ایران و قزاقستان در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه دارد.

وی  همچنین با تأکید بر اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای توسعه تعامل در قالب سازمان همکاری شانگهای و کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز ( سیکا) در تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

باقری با اشاره به حملات غیرانسانی و جنایات رژیم صهیونسیتی در نوار غزه اظهار کرد : مناسب است تا تمام کشورهای مسلمان از تمامی ابزارهای لازم برای توقف این جنگ بهره جویند، چرا که اولویت توقف کشتار مردم بی گناه فلسطین است.

معاون وزارت امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران  با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند هفته آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاری‌های پایدار و باثبات اقتصادی ایران و قزاقستان است.

علی بیگ باکایف، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان نیز در این نشست بر اراده جدی کشورش برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز تعامل بیشتر دو کشور در عرصه مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

براساس این گزارش معاون وزیر خارجه قزاقستان در این سفر  با مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، اسدالله اشراق جهرمی، مدیرکل صلح و امنیت پایدار وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی