انتخابات سراسری شوراهای استانی عراق برگزار شد+عکس

کدخبر: ۶۱۶۴۳۲
اقتصادنیوز: انتخابات سراسری شوراهای استانی عراق، پس از ده سال وقفه در سراسر این کشور آغاز شد.
انتخابات سراسری شوراهای استانی عراق برگزار شد+عکس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، خبرگزاری رسمی عراق (واع)، امروز (دوشنبه، ۱۸ دسامبر)، از آغاز رأی‌گیری برای انتخابات شوراهای استانی این کشور در سراسر استانهای عراقی (به غیر از استان‌های منطقه کردستان) خبر داد. 

خبر مرتبط
مخالفت حدود نیمی از مردم شیلی با پیش نویس قانون اساسی جدید

اقتصادنیوز: پس از شمارس ۹۹.۳۳ درصد آرا، بیش از نیمی از مردم شیلی از پیش نویس قانون اساسی جدید حمایت نکردند.

روز شنبه گذشته (۱۶ دسامبر)، نخستین مرحله این انتخابات با رأی‌گیری ویژه نیروهای امنیتی و نظامی عراق برگزار شد که به اعلام کمیساریای عالی مستقل انتخابات نسبت مشارکت در آن ۶۷ درصد بود.

خبر مرتبط
پیام ویژه حماس به مقاومت در لبنان، یمن و عراق

معاون رئیس جنبش حماس در غزه از مقاومت در لبنان، یمن و عراق به دلیل همبستگی با مقاومت فلسطین و پاسخ به جنایات اسرائیل علیه مردم غزه قدردانی کرد.

صبح امروز برخی چهره‌های شاخص سیاسی عراق از جمله «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر، «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشین، «سید عمار الحکیم» رئیس جریان حکمت ملی، «محمد الحلبوسی» رئیس سابق پارلمان، «نوری المالکی» نخست‌وزیر پیشین و رئیس ائتلاف «دوله القانون» پای صندوق‌های رأی رفتند.

AmVY3ByeL3BS

tkKGXAv5QHLZ

aXIzeQrdzK69

eYHP1ISKS0yb

5BxzBUqsaDVI

 

 

 

مردم عراق برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ تاکنون برای شرکت در انتخابات شوراهای استانی، به پای صندوق رای رفتند. پیش از این انتخابات شوراهای استانی در سال ۲۰۰۹ در عراق برگزار شده بود، در سال ۲۰۱۸ و همزمان با انتخابات پارلمانی نیز قرار بود برگزار شود اما بارها به تعویق افتاد.

این انتخابات در ۱۵ استان از ۱۸ استان عراق برگزار شد و ۳ استان منطقه کردستان عراق طبق قانون دولت فدرال این کشور، مشمول این انتخابات نشد.

طبق قانون اساسی عراق، شوراهای استانداری اختیارات وسیعی دارند، تا جایی که حق صدور قوانین محلی را دارا هستند و همانند یک دولت کوچک، امور استان و مسئولیت رصد بودجه بخش بهداشت، حمل و نقل و آموزش بر عهده آن‌هاست.

انتخابات پیش رو در حالی برگزار می‌شود که یکی از خواسته‌های اصلی تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ که به استعفای دولت وقت عراق منجر شد، انحلال شوراهای استانداری و برگزاری انتخابات بود، به گفته گروه‌های معترض شوراهای استانداری به دلیل عدم برگزاری انتخابات دچار فسادهای کلانی شده‌اند.

نخست‌وزیر عراق، امروز، پس از انداختن رأی به صندوق، در جمع خبرنگاران از رسانه‌ها برای پوشش اخبار انتخابات تشکر و تأکید کرد که انتخابات یک حق مهم قانونی است و شوراهای استانی از ارکان مهم دستگاه اجرایی حکومت به شمار می‌روند و از مردم می‌خواهد که حضوری موثر در انتخابات کنونی داشته باشند. 

وی همچنین از دستگاه‌های امنیتی کشور برای تأمین امنیت انتخابات و نیز از کمیساریای عالی مستقل انتخابات قدردانی کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی