روابط ترکیه و آمریکا تیره و تار شد/ مسیر آنکارا واشنگتن بن بست است!

کدخبر: ۶۲۰۸۳۳
اقتصادنیوز: یک پایگاه خبری ترکیه‌ای از به بن‌بست رسیدن روابط آنکارا و واشنگتن در پی تأخیر پارلمان این کشور در تصویب نهایی عضویت سوئد در ناتو خبر داد.
روابط ترکیه و آمریکا تیره و تار شد/ مسیر آنکارا واشنگتن بن بست است!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، همزمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مرتبط شدن دو موضوع فروش جنگنده‌های آمریکایی به آنکارا و تصویب پروتکل پیوستن سوئد به ناتو در پارلمان ترکیه، اکنون از تنش در روابط دو کشور خبر می‌رسد.

خبر مرتبط
ترکیه برای جنگ غزه نسخه پیچید!

اقتصادنیوز: رئیس پارلمان ترکیه گفت که جهان در حال ورود به مرحله جدیدی است که می‌توان آن را «مرحله پسا صهیونیسم» نامید و توضیح داد که این مرحله جدید که در واقع آغاز شده‌است.

پایگاه خبری «تی۲۴» امروز (دوشنبه) در ترکیه نوشت که تأخیر پارلمان این کشور در تصویب نهایی عضویت سوئد در ناتو، روابط آنکارا با واشنگتن را به بن‌بست رسانده است.

روز گذشته (یکشنبه) شبکه تلویزیونی «هابرترک» گزارش داده بود که پروتکل عضویت سوئد در ناتو طی روزهای آتی به پارلمان ترکیه ارائه می‌شود تا جلسه رأی‌گیری رسمی بر سر آن برگزار بشود.

خبر مرتبط
ادعای ضدونقیض بلینکن در دیدار با اردوغان/ مهار جنگ به نفع همه خاورمیانه است

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با اردوغان گفته است که مهار جنگ به نفع همه کشورهای خاورمیانه است.

با این حال در مطلب وبگاه تی۲۴ آمده است: «بعد از نشست سران ناتو در ماه جولای سال گذشته، طرف آمریکایی از اینکه ترکیه به وعده‌هایش پایبند نبوده گلایه کرد. در حقیقت به محض اینکه پارلمان ترکیه در ماه اکتبر [۲۰۲۳] تشکیل جلسه داد، به نظر می‌رسید که دولت [آنکارا] تصمیم گرفته تا عضویت سوئد را تصویب کند».

این پایگاه خبری اضافه کرد: «با این حال، حمله تروریستی در روز آغاز به کار مجدد پارلمان [ترکیه] و شروع جنگ در نوار غزه در تاریخ هفتم اکتبر، باعث شد دولت [آنکارا] بگوید که سرمان شلوغ است».

در پایان این مطلب آمده است: «با اینکه دولت [ترکیه] قصد دارد که به عضویت سوئد در ناتو چراغ سبز بدهد اما همزمان می‌خواهد از اتفاقات منفی که اخیراً رخ داده به نفع خود استفاده کند».

این در حالی است که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه مدعی شده بود که ترکیه در هفته‌های پیش رو، پروتکل عضویت سوئد در ناتو را تصویب می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی