وضعیت وخیم بارش در کشور/ بارندگی در ایران؛ یک سوم میانگین جهانی

کدخبر: ۶۲۱۳۴۳
اقتصادنیوز: رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: میانگین بارش ایران حدود ۲۳۰ میلی متر است که تقریباً یک سوم میانگین بارش جهانی است و اگر بارش‌های زمستان در محدوده نرمال باشد، کم بارشی‌های گذشته جبران نمی‌شود.
وضعیت وخیم بارش در کشور/ بارندگی در ایران؛ یک سوم میانگین جهانی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سحر تاج بخش مسلمان رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: در روزهای اخیر یک خبر با تیتر اشتباه در رسانه‌ها منتشر شد که به غلط عملیات بارورسازی ابرها را به هواشناسی منسوب کرده بود که این موضوع نادرست است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: همانطور که اخیراً در نشست تخصصی حکمرانی آب عنوان کردم، برخی کشورها بر روی بارورسازی ابرها کار می‌کنند که در ایران نیز سازمانی در وزارت نیرو مدت‌ها است که روی این موضوع کار می‌کند. متأسفانه برخی رسانه‌ها این محتوا را تغییر داده و عنوان کردند که سازمان هواشناسی روی بارورسازی ابرها مشغول است در حالی که این موضوع درست نیست. این موضوع را به رسانه‌ها اعلام کردیم که برخی از آن‌ها این خبر را اصلاح کردند و برخی دیگر متأسفانه همکاری نکردند.

وی ادامه داد: بارورسازی ابرها یک موضوع علمی است که در برخی کشورهای دنیا نیز انجام شده است، درباره این موضوع مقالات علمی بین‌المللی زیادی در دسترس است اما سازمان جهانی هواشناسی تا کنون توصیه‌ای در این زمینه نداشته است. بر اساس اطلاعات موجود بارورسازی ابرها می‌تواند تا حدود ۱۰ درصد به افزایش بارش کمک کند که راهکار عملی و موفقی برای عبور از خشکسالی به ویژه برای مناطق خشک نیست.

میانگین بارش ایران یک سوم میانگین بارش جهانی است

تاج بخش مسلمان ادامه داد: با توجه به کم بارشی‌های سال‌های اخیر در کشور، توصیه می‌کنیم در کنار همه راهکارها برای بهبود شرایط موجود، موضوع صرفه جویی در مصارف آب و مدیریت منابع آب مد نظر باشد. اکنون بیش از ۳.۵ سال است که کشور در شرایط خشکسالی قرار دارد؛ این یعنی حتی اگر بارش‌های زمستان در محدوده نرمال و یا حتی بیشتر باشد، به طور قطع کم بارشی‌های گذشته جبران نمی‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین بارش ایران حدود ۲۳۰ میلی متر است که تقریباً یک سوم میانگین بارش جهانی است.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۱ مرداد

   اقتصادنیوز:‌ در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی