انتقاد تند لاپید از برگزاری یک کنفرانس با موضوع شهرک‌سازی در غزه

کدخبر: ۶۲۵۰۶۵
اقتصادنیوز: رئیس اپوزیسیون اسرائیل از برگزاری کنفرانسی را در شهر قدس اشغالی با موضوع شهرک‌سازی در غزه و شمال کرانه باختری انتقاد کرد.
انتقاد تند لاپید از برگزاری یک کنفرانس با موضوع شهرک‌سازی در غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نهادهای شهرک‌سازی عصر یکشنبه کنفرانسی را در شهر قدس اشغالی برای دعوت به شهرک‌سازی در نوار غزه پس از جنگ ویرانگر و مستمر علیه این منطقه برگزار کردند.

خبر مرتبط
پیام مهم مصر به گروه‌های فلسطینی/ تصمیم تازه درباره گذرگاه رفح

اقتصادنیوز: طبق گزارش منابع فلسطینی مصر به گروه‌های فلسطینی اطلاع داده که تصمیمی درباره عدم اجازه نفوذ اسرائیل از مرزهای رفح گرفته است.

در این کنفرانس ۱۲ تن از وزرای کابینه رژیم صهیونیستی به ریاست بنیامین نتانیاهو و بیش از ۱۵ عضو کنست (پارلمان این رژیم) حضور داشتند و طرفداران حزب راست افراطی خواستار کوچ اجباری فلسطینی‌ها شدند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «سما»، «یوسی داگان»، رئیس شورای شهرک‌های السامره ضمن افتتاح این کنفرانس در اظهاراتی مدعی شد: «توافق اسلو مُرد، ما به گوش قطیف باز می‌گردیم، هزاران نفری که امروز به اینجا آمدند از جمله ۱۲ وزیر کابینه (از حزب لیکود و جریان صهیونیسم دینی) و بیش از ۱۵ عضو کنست برای بزرگداشت رویداد مهمی در روند اصلاحات فراگیر دولت اسرائیل آمدند.»

خبر مرتبط
حمله گسترده حزب الله لبنان به مواضع اسرائیل/ چند پایگاه نظامی هدف موشک قرار گرفت

اقتصادنیوز: مقاومت اسلامی لبنان خبر داد که موفق شدند پایگاه خربه ماعر متعلق به ارتش اسرائیل را با شلیک ۲ موشک از نوع فلق ۱ هدف قرار دهند.

داگان در ادامه اظهارات مدعی‌جویانه خود با اشاره به عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از شهرک‌های نوار غزه در سال ۲۰۰۵ در دوره آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین مدعی شد: «ما برای پاک کردن ننگ جدایی، اخراج و تخلیه شهرک‌ها ۱۶ سال با هم جنگیدیم.»

طرحی که داگان به آن اشاره کرد، در آن مقطع با عنوان طرح قطع ارتباط شناخته شد، این طرح به صورت یکجانبه انجام شد و شامل تخلیه چهار شهرک در شمال کرانه باختری بود.

62898848

در این کنفرانس در حالی که شرکت‌کنندگان پلاکاردهایی با این مضمون را در دست داشتند که «تنها کوچاندن فلسطینی‌ها صلح را به ارمغان خواهد آورد»، وزرا و نمایندگان پارلمان رژیم صهونیستی در پاسخ به عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر، طوماری را با عنوان «قرارداد پیروزی و شهرک‌سازی دوباره در نوار غزه و شمال السامره(کرانه باختری)» امضا کرده و مدعی شدند که این مساله «امنیت را برای آنها به ارمغان خواهد آورد!»

با آغاز سخنرانی «ایتامار بن گویر»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی که یکی از چهره‌های افراطی این رژیم است، شرکت‌کنندگان فریاد «انتقال.. انتقال» سر دادند و بن گویر در پاسخ به آنها مدعی شد: «حق با شما است باید آنها را به کوچ داوطلبانه تشویق کنیم.» در این لحظه تعدادی از نگهبان‌ها پلاکاردی را که به کوچاندن فلسطینی‌ها دعوت می‌کرد، جمع کردند.

بن گویر در ادامه نیز در اظهاراتی افراطی ادعا کرد: «فرار (از شهرک‌های گوش قطیف) جنگ را به ارمغان می‌آورد، ما نیاز داریم که به خانه‌مان برگردیم و کنترل منطقه را به دست بگیریم و راه‌حلی را برای تشویق به مهاجرت (مهاجرت فلسطینی‌ها از نوار غزه) در پیش گرفته و قانون مجازات اعدام را برای تروریست‌ها تصویب کنیم».

در این همایش علاوه بر بن گویر و سران طرح شهرک‌سازی، «بتسلئیل اسموتریچ»، وزیر دارایی (از حزب صهیونیسم دینی)، «شلومو کرعی»، وزیر مخابرات (از حزب لیکود)، «اسحاق گولدکنوف»، وزیر مسکن و سازندگی (از حزب یهدوت هتوراه)، «هاییم کاتس»، وزیر گردشگری (از حزب لیکود)، «امیخای شیکلی»، وزیر برابری اجتماعی (از حزب لیکود) و نیز تعداد دیگری از وزرای کابینه نتانیاهو حضور داشتند.

اسموتریچ نیز در این کنفرانس مدعی شد: «مردم ما در دو راهی مهم و سرنوشت‌سازی هستند، باید تصمیم بگیریم که بار دیگر از تروریسم فرار کنیم و اجازه دهیم کانون قتل بار دیگر پشت بافت مرزی رشد کند یا با شهرک‌سازی در طول و عرض سرزمین‌مان و کنترل بر آن و مبارزه با تروریسم، امنیت را به همه مناطقمان بازگردانیم و این درس را یاد بگیریم.»

در مقابل «یائیر لاپید»، رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی با انتقاد از این کنفرانس که توسط حزب افراطی «قدرت یهود» به ریاست بن گویر در شهر قدس اشغالی برگزار شد، گفت: کنفرانس فراخوان برای شهرک‌سازی در غزه در سطح بین‌الملل به اسرائیل آسیب می‌زند.

لاپید گفت: این کنفرانس آسیب بین‌المللی را به اسرائیل وارد می‌کند و سربازان ارتش را در معرض خطر قرار می‌دهد، همچنین به قرارداد احتمالی تبادل اسرا آسیب خواهد زد.

رئیس اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در پلتفرم ایکس نوشت: برگزاری این کنفرانس یک بی‌مسؤولیتی وحشتناک است و نتانیاهو و کابینه‌اش شایستگی ندارند و این کابینه آسیب‌رسان‌ترین کابینه در تاریخ اسرائیل است.

او در ادامه نیز نوشت: «کنفرانس شهرک‌سازی حزب قدرت یهود با حضور جمعی از وزرا از حزب لیکود، لکه ننگی برای نتانیاهو و حزبی است که زمانی در مرکز بلوک ملی قرار داشت و اکنون بدون توانایی از افراطی‌ها عقب افتاده، نتانیاهو بارها تصریح کرد که اسکان دوباره شهرک‌نشین‌ها در نوار غزه در حال حاضر مساله‌ای غیرواقع‌بینانه است.»

رژیم صهیونیستی در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ نوار غزه را به اشغال درآورد سپس از آنجا عقب‌نشینی کرده و شهرک‌هایش در آنجا را در سال ۲۰۰۵ برچید. در ۱۱ دسامبر سال گذشته، ۱۵ نهاد صهیونیست کنفرانسی را جهت فراهم کردن مقدمات طرح‌های شهرک‌سازی در غزه در صورت گسترش دامنه کنترل ارتش این رژیم بر غزه، برگزار کردند، همزمان یک شرکت پیمانکار و بازاریاب املاک و مستغلات صهیونیستی کار رزرو واحدهای مسکونی در این مناطق را آغاز کرد.

سازمان ملل شهرک‌سازی‌ها در مناطق اشغالی را غیرقانونی می‌داند و از این رژیم می‌خواهد این فعالیت‌ها را متوقف کند.

سازمان ملل بارها هشدار داد که چنین اقداماتی فرصت‌های حل‌وفصل درگیری‌ بر اساس راه‌حل ۲دولتی را تضعیف می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی