حسرت قهرمانی ایران در آسیا تمام نشد/ پایان جام ملت‌های آسیا با شکست مقابل قطر

کدخبر: ۶۲۷۱۱۱
اقتصادنیوز: تیم ملی فوتبال کشورمان در نهایت با شکست مقابل تیم ملی قطر در جام ملت های آسیا 2023، از صعود به فینال این مسابقات بازماند.
حسرت قهرمانی ایران در آسیا تمام نشد/ پایان جام ملت‌های آسیا با شکست مقابل قطر

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر امروز(چهارشنبه) در دور نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ از ساعت ۱۸:۳۰ در ورزشگاه الثمامه به مصاف هم رفتند.

ایران ۲ - قطر ۳

گل: سردار آزمون و علیرضا جهانبخش برای ایران - جاسم ابواسلام، اکرم عفیف و معز علی برای قطر

کارت زرد:  مهدی ترابی، احسان حاج صفی و شجاع خلیل زاده(۲ کارت) از ایران - علی مختار و احمد فتحی از قطر

کارت قرمز: شجاع خلیل زاده از ایران

خبر مرتبط
گل سوم قطر به ایران در دقیقه 83/ ایران دوباره عقب افتاد+ فیلم

اقتصادنیوز: دروازه تیم ملی فوتبال کشورمان در دقیقه 83 دیدار با قطر باز شد و تیم ما برای دومین بار در این مسابقه از حریف خود در جام ملت های آسیا عقب بیفتد.

ترکیب ایران: علیرضا بیرانوند، محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان(۸۶ - شهریار مغانلو)، احسان حاج صفی(۴۶ - میلاد محمدی)، امید ابراهیمی(۴۶ - محمد محبی)، سعید عزت‌اللهی، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی و سردار آزمون.

ترکیب قطر: مشعل برشم، پدرو کوریا(۶۳ - طارق سلمان)، المهدی علی مختار(۶۸ - بوعلام خوخی)، محمد واد البیاتی، یوسف عبدالرزاق(۶۳ - حسین الهیدوس)، اکرم عفیف، لوکاس مندس، همام احمد(۴۶ - اسماعیل محمد)، احمد فتحی عبدالله، جاسم ابواسلام(۸۱ - عبدالعزیز حاتم) و معز علی.

صحنه‌های مهم بازی

نیمه اول

این دیدار با سوت احمد علی اماراتی آغاز شد.

ایران خیلی زود و توسط سردار آزمون خیلی در دقیقه ۳ به گل رسید. پس از این که ضربه مهاجم ایران در محوطه جریمه حریف بلوکه شد، او توپ را با ضربه دیدنی قیچی برگردان از بالای سر لوکاس مندس عبور داد و اولین گل این بازی را به ثمر رساند.

حمله ایران در دقیقه ۱۲ خطرناک بود و پاس علیرضا جهانبخش در نزدیکی دروازه قطر به مهدی طارمی که قصد گلزنی داشت نرسید تا توپ خطرناک از کنار دروازه به بیرون برود.

در دقیقه ۱۷ جاسم ابواسلام گل تساوی را برای قطر به ثمر رساند. روی پاس اکرم عفیف به نزدیکی محوطه جریمه ایران، ضربه ابواسلام به عزت اللهی برخورد کرد و با غافلگیری علیرضا بیرانوند وارد دروازه ایران شد. 

در دقیقه ۳۱ روی اشتباه امید ابراهیمی، اکرم عفیف در میانه میدان صاحب توپ شد و به سمت دروازه ایران حرکت کرد که با حضور کنعانی زادگان داخل چارچوب ضربه زد. ضربه او ابتدای توسط بیرانوند دفع شد و توپ بلوکه شده دوباره این بازیکن رسید که دومین ضربه او خطرناک از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۴۳ دومین گل قطر به ثمر رسید. اکرم عفیف پس از دریافت توپ در نزدیکی محوطه جریمه ایران به سمت دروازه حرکت کرد و در بیان ۴ بازیکن ایران موفق شد با شوت محکم دروازه بیرانوند را باز کند.

در دقیقه ۲+۴۵ ضربه کنعانی‌زادگان روی ارسال کرنر سامان قدوس توسط لوکاس مندس از روی خط دروازه دفع شد. داور به دلیل اعتراض بازیکنان ایران این صحنه مشکوک به خطای پنالتی را بررسی کرد که مشخص شد خطایی صورت نگرفته است.

نیمه اول این بازی پس از پایان ۴ دقیقه وقت اضافه با برتری ۲ بر یک قطر به پایان رسید.

نیمه دوم

در دقیقه ۴۷ ضربه سعید عزت اللهی به دست احمد فتحی برخورد کرد که پس بررسی VAR، داور هم با نمایشگر کنار زمین آن را بررسی کرد و خطای پنالتی را به سود ایران اعلام کرد.

دومین گل ایران در دقیقه ۵۱ توسط علیرضا جهانبخش به ثمر رسید. پنالتی حساس ابتدای نیمه دوم را جهانبخش برخلاف شیرجه دروازه‌بان حریف وارد دروازه کرد تا حساب کار را دو بر دو کند.

پس از گل، علیرضا بیرانوند ضربه خطرناک بازیکن قطر را مهار کرد که روی ضربه کرنر به دنبال این مهار هم دروازه ایران دوباره تهدید شد اما سعید عزت اللهی موفق شد توپ را از نزدیکی خط دروازه مهار کند.

سردار آزمون در دقیقه ۶۵ روی دروازه قطر فرصت سرزنی داشت که ضربه او با اختلاف زیاد از بالای دروازه به بیرون رفت.

مشعل برشم در دقیقه ۷۴ به سختی ضربه سر خطرناک شجاع خلیل زاده را از نزدیکی تیرک افقی به بیرون فرستاد تا یک ضربه کرنر برای ایران به دست بیاید.

دقیقه ۷۶ روی ارسال از کناره‌ها ابتدای ضربه خطرناک مهدی طارمی دفع شد و سپس ضربه سر آزمون از روی خط دروازه دور شد.

بازی در این دقایق با فشار ایران روی دروازه حریف دنبال می‌شود و دقیقه ۷۸ ضربه خطر خطرناک محبی این بار با واکنش مدافعان دور شد.

در دقیقه ۸۲ قطر به سومین گل رسید. معز علی موفق شد در فضای خالی خط دفاعی ایران ضربه عبدالعزیز حاتم را دریافت کند و با یک ضربه زمینی دروازه علیرضا بیرانوند را باز کند.

بازی تا دقیقه ۹۰ با برتری قطر دنبال شد و داور ۱۳ دقیقه وقت اضافه برای این نیمه در نظر گرفت.

کار برای ایران این در دقایق پایانی سخت شد و شجاع خلیل زاده به دلیل خطای روی اکرم عفیف ابتدا کارت زرد دریافت کرده بود اما با بررسی VAR داور اماراتی او را در دقیقه ۳+۹۰ با کارت قرمز جریمه کرد.

در نهایت هم تیم ایران توانست یک ضربه به تیر دروازه قطر بزند که توپ با بدشانسی گل نشد و چند موقعیت دیگر هم راه به جایی نبرد تا بازی با همان نتیجه سه بر دو به پایان رسد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی