واکنش پالتیکو به اظهارات عجیب ترامپ/ممکن است این حرف استراتژیک نباشد اما...

کدخبر: ۶۲۸۲۱۴
اقتصادنیوز: یک نشریه آمریکایی نسبت به اظهارات ترامپ در پاسخ به سوال یکی از رهبران اروپایی واکنش نشان داده است.
واکنش پالتیکو به اظهارات عجیب ترامپ/ممکن است این حرف استراتژیک نباشد اما...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین و نامزد پیشرو حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا به تازگی گفت به یکی از رهبران اروپایی در مورد اینکه در صورت حمله روسیه به کشورشان چه پاسخی خواهد داد، اعلام کرده است: «من از شما محافظت نمی‌کنم، در واقع آن‌ها را تشویق می‌کنم که هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. خودت باید (هزینه را) پرداخت کنی!».

خبر مرتبط
4سناریوی انتخابات ریاست جمهوری امریکا ؛ کدامیک بیشتر به ضرر ایران است

اقتصادنیوز: در حالی که بحران غزه و رویه غیر انسانی اسرائیل در مواجهه با مردم این باریکه، بر همه مسائل بین المللی سایه انداخته و به بزرگترین چالش پیش روی جامعه جهانی تبدیل شده است، انتخابات آتی ایالات متحده را نیز به مسأله کلیدی و مهم سال 2024 تبدیل کرده است.

نشریه پالتیکو در گزارش خود با اشاره به این اظهارات ترامپ نوشت: «ممکن است این حرف استراتژیک نباشد اما ترامپ در یک لحظه اروپا را از حباب امنیتی آمریکا خلاص کرد».

نشریه آمریکایی معتقد است، مهم نیست که ترامپ درباره این صحبت می‌کرد که اگر سایر کشورهای عضو ناتو به هدف هزینه‌های ۲ درصد از تولید اقتصادی ناتو عمل نکنند، چه کاری انجام می‌دهد. او با ایجاد تردید در مورد تعهد آمریکا به ناتو به روشی مستقیم و اساسی، به‌طور مؤثری در قلب این اتحاد نقشی را به پیش برد. تقریباً مهم نیست که او در این مرحله دوباره انتخاب شود، یا نه. اروپا به حال خودش رها شده است.

خبر مرتبط
واکنش تند شولتس به اظهارات اخیر ترامپ درباره ناتو

اقتصادنیوز: شولتس، صدراعظم آلمان اظهارات اخیر «ترامپ» درباره عدم حمایت از اعضای ناتو را غیرمسئولانه و خطرناک توصیف کرد.

پالتیکو می نویسد: «تنها سوال واقعی که انتخابات ۲۰۲۴ برای امنیت اروپا حل خواهد کرد، زمان فروپاشی ناتو است. البته، دولت بایدن با این استدلال که اگر آن‌ها در انتخابات مجدداً پیروز شوند، ناتو مثل همیشه امن خواهد بود، این موضوع را رد خواهد کرد اما تا چه زمانی؟».

62920566

سخنرانی ترامپ در کارولینای جنوبی

اروپا دیوانه است اگر امنیت خود را به میل ۵۰ هزار آمریکایی گره بزند

به نوشته این رسانه، تاکنون بسیاری از بحث‌ها درباره اظهارات ترامپ بر اجماع اکثر افراد راست‌اندیش متمرکز بوده که می‌گویند این اظهارات با منافع آمریکا در تضاد است اما برای اروپا در این مرحله، این تقریباً خارج از موضوع است. اروپا دیوانه خواهد بود که امنیت خود را هر چهار سال یک‌بار به میل حدود ۵۰ هزار رای دهنده ایالات متحده (حاشیه پیروزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری) واگذار کند.

واقعیت این است که هر کسی در انتخابات نوامبر برنده شود، شعار MAGA (آمریکا را دوباره بزرگ کن) برای مدتی در آینده به عنوان یک عامل در سیاست ایالات متحده باقی خواهد ماند. چه کسی می‌تواند بگوید که وارث جمهوری خواه ترامپ تمایلات ضد ناتو او را تجدید نمی‌کند؟ این خطری است که اروپا نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.  

ترامپ حتی به عنوان یک نامزد انتخاباتی، میزان نفوذ خود را بر حزب جمهوری‌خواه نشان داد و هفته گذشته حزب را مجبور کرد بسته قانونی را که شامل یک سری دیگر از کمک‌های نظامی به‌شدت مورد نیاز برای اوکراین بود، مسدود کند. کنگره ایالات متحده هنوز ممکن است کمک بیشتری به اوکراین بفرستد، اما ممکن است این کار را نکند.

حساب باز کردن روی آمریکا خطرناک است

پالتیکو در ادامه تاکید کرد: نتیجه این است که حساب کردن روی آمریکا خطرناک خواهد بود.

با در نظر گرفتن خطری که وجود دارد - شکست در برابر روسیه - اروپا چاره‌ای جز آغاز آماده‌سازی طرح جایگزین (Plan B) ندارد اما رهبران اروپایی همچنان در مرحله انکار خشم هستند.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در بیانیه‌ای که بیشتر شبیه به انتقاد از اظهارات رئیس‌جمهور سابق آمریکا بود، تاکید کرد: «هر گونه پیشنهادی مبنی بر اینکه متحدان از یکدیگر دفاع نخواهند کرد، امنیت ما، از جمله امنیت ایالات متحده را تضعیف می‌کند و سربازان آمریکایی و اروپایی را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد».

این نشریه آمریکایی افزود: «حقیقت این است که اروپا فقط باید خودش را برای این باتلاق مقصر بداند. ترامپ سال‌هاست که درباره عقب‌ماندگی‌های ناتو صحبت می‌کند، اما او این ژانر را اختراع نکرده است. رؤسای جمهور آمریکا که به دوران دوایت آیزنهاور بازمی‌گردند، همواره از متحدان اروپایی که به‌طور رایگان از توان دفاعی آمریکا بهره می‌برند، شکایت کرده‌اند».

چیزی که اروپایی‌ها دوست ندارند، بشنوند این نکته ترامپ است که آن‌ها مفت‌خوری می‌کنند. علاوه‌براین، انتظار اینکه ایالات متحده تا ابد بخواهد امنیت اروپا را انتخاب کند، همواره غیر واقعی بوده است.

62920573

رزمایش ناتو در بلغارستان

اروپا با آغوش گرم بایدن به احساس امنیت کاذب برگردانده شد

رسانه آمریکایی نوشت با این حال، پس از شکست ترامپ از بایدن در سال ۲۰۲۰، به نظر می‌رسید همه چیز به حالت عادی بازگشته است. بایدن، یک حامی مادام‌العمر فرا آتلانتیک، به دنبال جبران آسیبی که ترامپ به ناتو وارد کرد از طریق اجازه دادن به اروپایی‌ها برای بازگشت به منطقه امن خود بود.

اما حقیقت این است که اروپا با آغوش گرم بایدن به یک احساس امنیت کاذب برگردانده شد. اروپا به جای آن که با وادار کردن صنعت به افزایش تولید تسلیحات و احیای خدمت اجباری در کشورهایی مانند آلمان، جنگ را آغاز کند، بیش از پیش به دامن آمریکا پناه برد. اکنون اظهارات ترامپ می‌بایست به تمرکز مجدد قطب‌نمای استراتژیک اروپا کمک کند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از یک بازی خوب درباره پیگیری «استقلال استراتژیک» اروپایی صحبت کرده اما کشورش عملاً کاری برای تحقق آن انجام نداده است.

نشریه پالتیکو در ادامه این گزارش با ارائه راه‌حل به اروپایی‌ها نوشت: «یک نقطه برای شروع، پرداختن به مسئله هسته‌ای است. با توجه به زرادخانه فرانسه و انگلیس، اروپا حدود ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد که در مقایسه با نزدیک به ۶۰۰۰ کلاهک هسته‌ای روسیه بسیار کم است. با این حال، هیچ کشوری متعهد به استفاده از آن‌ها برای محافظت از بقیه قاره نشده است».  

حل چنین مسائلی هم زمان بر و هم پیچیده است. اروپا فقط نیازی به بازسازی ارتش خود ندارد، بلکه نیاز به برنامه‌ریزی مجدد ذهنیت جمعی خود دارد. حتی با نزدیک شدن به دومین سالگرد آغاز جنگ اوکراین، این جنگ و پیامدهای آن برای امنیت اروپا و برای بسیاری از اروپایی‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که در اروپای غربی هستند، بسیار انتزاعی باقی مانده است.

حتی اگر اروپا نسبت به واقعیت‌هایی که با آن مواجه است هوشیار شود، ممکن است خیلی دیر باشد. اروپا در تئوری با هزینه‌های نظامی جمعی در حدود سه برابر روسیه و اقتصادی چند برابر آن، باید بتواند از پس خود برآید. اما مشکل این است که زمان اروپا رو به اتمام است.

62920577

رایزنی بایدن و استولتنبرگ در حاشیه نشست ۲۰۲۲ ناتو

اکنون اروپا فرصتی برای اثبات اشتباه بایدن دارد

جایگزینی توانایی آمریکا در ناتو بدون ایالات متحده، چندین دهه طول بکشد و میلیاردها هزینه داشته باشد و بیشتر رهبران اروپایی حتی این واقعیت سرد را نپذیرفته‌اند که حفاظت از آمریکا در حال حاضر عملاً از بین رفته است.

پالتیکو نوشت: «تصور کنید که ترامپ در اوایل سال ۲۰۲۵ مراسم تحلیف برگزار می‌کند و پوتین تصمیم می‌گیرد که در بهار آن سال با لشکرکشی به استونی، عزم ناتو را آزمایش کند. آیا ترامپ بر سر استونی کوچک خطر رویارویی هسته‌ای با پوتین را به جان می‌خرد؟ جواب از قبل مشخص است».

به نوشته این رسانه، سوال اساسی‌تر این است که آیا اروپایی‌ها می‌توانند بدون دست هدایت واشنگتن گرد هم آیند و از خود دفاع کنند؟ تاریخ نشان می‌دهد که آن‌ها فقط به اصل خود باز می‌گردند و در هرج و مرج فرو می‌روند. مدیریت اروپا با تجزیه یوگسلاوی در دهه ۱۹۹۰ گواه همین است.

جو بایدن در یک سخنرانی در سنا در سال ۱۹۹۵ در جریان بحران بوسنی گفت «اروپا نمی‌تواند بدون ایالات متحده متحد بماند. هیچ مرکز اخلاقی در اروپا وجود ندارد».

اکنون اروپا فرصتی برای اثبات اشتباه او دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی