درخواست آمریکا از دولت عراق

کدخبر: ۶۲۸۸۶۰
بر اساس اعلام کاخ سفید، معاون رئیس جمهور آمریکا در این دیدار از دولت عراق خواست تا از حملات علیه نیروهای آمریکایی جلوگیری کند و از تلاش های نخست وزیرعراق تاکنون قدردانی کرد.
درخواست آمریکا از دولت عراق

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا در دیدار با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، با دعوت از وی برای سفر به واشنگتن از دولت عراق خواست از حملات علیه نیروهای آمریکایی جلوگیری کند.

کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: کامالا هریس معاون رئیس جمهور امروز در مونیخ آلمان با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق دیدار کرد و طرفین بر علاقه متقابل خود به مشارکت قوی و پایدار همانطور که در توافقنامه چارچوب استراتژیک ایالات متحده و عراق پیش بینی شده است، تاکید کردند.

خبر مرتبط
خبر اردوغان از وضعیت آتش بس غزه/ ترکیه آمریکا را متهم کرد

اقتصادنیوز: رئیس جمهور ترکیه گفت:به دلیل رویکرد آمریکا، تلاش‌ها برای حصول آتش‌بس در غزه بی‌نتیجه مانده است.

کامالا هریس در این دیدار گفت که ایالات متحده آمریکا اولویتی بالاتر از امنیت نیروهای آمریکایی ندارد و در صورت لزوم، برای دفاع از خود عمل خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور آمریکا مدعی تعهد واشنگتن به حمایت از عراق در دستیابی به آینده ای امن و باثبات برای مردم این کشور که برای تضمین خاورمیانه مرفه و یکپارچه حیاتی است، تاکید کرد.

به گفته کاخ سفید، رهبران دو کشور همچنین در مورد اهمیت تداوم کمیسیون عالی نظامی ایالات متحده آمریکا و عراق، که امکان گذار به مشارکت امنیتی دوجانبه پایدار بین واشنگتن – بغداد را فراهم می کند، و گام بعدی برای ایجاد همکاری بسیار موفق ۱۰ سال گذشته میان عراق و ائتلاف شکست داعش است، گفتگو کردند.

خبر مرتبط
حمله‌های مقاومت عراق،آمریکا را پای میز مذاکره کشاند

اقتصادنیوز : یکی از نمایندگان پارلمان عراق حمله های نیروهای مقاومت را عامل حاضر کردن آمریکا پای میز مذاکرات درباره خروج از عراق دانست.

رهبران دو کشور همچنین در مورد اهمیت ادامه همکاری های اقتصادی و انرژی آمریکا و عراق از طریق کمیته عالی هماهنگی گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال حملات نظامی اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این رژیم، به آمریکا هشدار داده اند که پایگاه‌هایش را در منطقه مورد هدف قرار خواهند داد.
هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و دهها نفر زخمی شدند.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با دوم فوریه ۲۰۲۴ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن رئیس جمهور این کشور ، ارتش این کشور، حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه گروههای مقاومت انجام دادند.

سنتکام ۱۸بهمن ماه برابر با هفتم فوریه نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت: ساعت ۹:۳۰ شب هفتم فوریه (۱۸ بهمن)، نیروهای نظامی آمریکا در پاسخ به حملات به نیروهای آمریکایی، یک حمله یکجانبه در عراق انجام دادند که منجر به کشته شدن یک فرمانده کتائب حزب‌الله شد.

به گزارش المیادین، ابو حسین الحمیداوی دبیرکل گروه مقاومت کتائب حزب‌الله ترور ابوباقر الساعدی در حمله تروریستی آمریکا را به ملت اسلامی و مردم عراق تبریک و تسلیت گفت.

به گزارش بغداد الیوم،«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در واکنش به ترور فرمانده مقاومت به دست اشغالگران آمریکایی گزارش داد: نیروهای آمریکایی به شکل غیرمسئولانه و متوالی مرتکب اقداماتی می شوند که ناقض تفاهمات و آغاز گفتگوی دوجانبه است.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق افزود: آنها از طریق یک حمله هوایی به مرکز یک محله مسکونی در بغداد بی توجه به جان شهروندان غیرنظامی و قوانین بین المللی، به صورت واضح عملیات ترور انجام می دهند.

یحیی رسول گفت: آمریکا با این اقدام، صلح را به مخاطره انداخته و حاکمیت عراق را نقض کرده و جان مردم عراق را به خطر می‌اندازد و خطرناکتر آنکه ائتلاف بین المللی کاملا از دلیل و اهدافی که برای آن در عراق حضور دارد، فراتر می‌رود.

سخنگوی نیروهای مسلح عراق تاکید کرد: این روند موجب می شود که دولت عراق بیش از هر زمان به سمت پایان ماموریت این ائتلاف حرکت کند که به عامل بی ثباتی در عراق تبدیل شده و این کشور را به کشیده شدن به سمت چرخه درگیری تهدید می کند. نیروهای مسلح به وظایف خود براساس قانون اساسی مبنی بر حفظ امنیت عراقی ها و خاک عراق از هرگونه تهدید عمل می کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید