واکنش آمریکا به طرح جدید اسرائیل/ ما را مایوس کرد

کدخبر: ۶۳۰۳۴۷
روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت قرار است ۲۳۵۰ واحد مسکونی در شهرک معالیه ادومیم، ۳۰۰ واحد در شهرک کیدار و ۷۰۰ واحد در شهرک افرات احداث شود و کمیته مربوطه در عرض ۲ هفته جلسه‌ای برای تصویب ساخت این واحدها برگزار می‌کند.
واکنش آمریکا به طرح جدید اسرائیل/ ما را مایوس کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی با «دیانا موندینو» وزیر امور خارجه آرژانتین در شهر بوئنوس‌آیرس و در واکنش به گزارش اخیر رسانه‌های عبری مبنی بر اینکه کابینه رژیم صهیونیستی قصد ساخت بیش از ۳۰۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را دارد، گفت: «ما این گزارش‌ها را دیده‌ایم و باید بگویم که این اعلامیه ما را مایوس کرد.»

او اضافه کرد: «سیاست دیرینه آمریکا هم در دولت‌های جمهوریخواه و هم دموکرات این بوده که شهرکسازی‌های جدید برای رسیدن به صلح پایدار زیان‌بار هستند. این برنامه‌ها همچنین مغایر با قوانین بین‌المللی هستند.»

این اقدام رژیم صهیونیستی در پاسخ به عملیات شهادت طلبانه اخیر در قدس است که به کشته و زخمی شدن ۱۰ صهیونیست منجر شده بود. بلینکن مدعی شد آمریکا به «حمایت کامل» از حق ادعایی رژیم صهیونیستی برای دفاع شخصی و امنیت ادامه می دهد.

بلینکن همچنین در واکنش به طرح اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای «روز پس از جنگ غزه» که شامل بستن آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی(آنروا)، ایجاد منطقه امنیتی در نوار غزه در مجاورت با شهرک‌های اسرائیلی و ابقای نیروهای اسرائیلی در مرزهای جنوبی بین غزه و مصر است گفت که گزارش‌ها درباره این طرح را مشاهده کرده اما خود آن را ندیده است. او ادامه داد: «من قضاوت درباره آن را به زمانی که عملا جزئیات را ببینیم موکول می‌کنم.»

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، بلینکن با یادآوری «اصول اساسی» تعیین شده از سوی آمریکا پیرامون آینده غزه گفت: «نباید اشغال مجدد غزه توسط اسرائیل وجود داشته باشد و اندازه خاک غزه کاهش یابد.»

او اظهار داشت: «همزمان ما کشورهای زیادی را در منطقه داریم که روی طرح برای غزه پس از جنگ با یکدیگر کار می کنند. و من زمانی را کنار برخی از متحدان عرب ما از جمله در حاشیه اجلاس اخیر گروه ۲۰ سپری کردم.»

بلینکن گفت این طرح «مطلقا لازم» است اما «باید مطابق با اصول اساسی که از نظر من خیلی کشورها با آنها درباره آینده غزه موافق هستند باشد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید