نگاهی بر جدیدترین رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان در سال 2024

رونمایی از ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان/ جدیدترین رتبه پاسپورت ایرانی در جهان مشخص شد+ اینفوگرافیک

کدخبر: ۶۳۱۷۳۸
اقتصادنیوز: جدیدترین آمار سایت هنلی و شرکا حکایت از آن دارد که ضعیف‌ترین پاسپورت جهان متعلق به کشور افغانستان است.
رونمایی از ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان/ جدیدترین رتبه پاسپورت ایرانی در جهان مشخص شد+ اینفوگرافیک

به گزارش اقتصادنیوز، قدرت پاسپورت هر کشوری ارتباطی مستقیم با روش اقتصادی آن دارد؛ براساس شاخص قدرت گذرنامه، کم قدرت‌ترین گذرنامه های جهان بیشتر در کشورهای جنگ زده و کشورهایی با روابط دیپلماتیک بسته دیده می‌شوند. 

شرکت «هنلی و شرکا» همه ساله لیستی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان را اعلام می‌کند. براساس آنچه در سایت این شرکت که در زمینه مشاوره مهاجرت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، رتبه بندی پاسپورت های جهان براساس داده های تاریخی 19 ساله انجام می‌شود و شاخص پاسپورت هنلی تنها در نوع خود بر اساس داده‌های انحصاری سازمان حمل و نقل هوایی بین المللی (IATA) است که شامل 199 پاسپورت و 227 مقصد سفر مختلف است. به‌روزرسانی ماهانه، شاخص پاسپورت هنلی به عنوان ابزار مرجع استاندارد برای شهروندان جهانی و دولت‌های مستقل در هنگام ارزیابی جایگاه گذرنامه در طیف تحرک جهانی در نظر گرفته می‌شود.

این شرکت در آخرین گزارش خود ۱۹۹ پاسپورت را طبق تعداد مقاصد قابل دسترس بدون ویزا، رتبه‌بندی کرده است. اما ضعیف ترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشورهاست؟

خبر مرتبط
زمان آغاز صدور پاسپورت اتباع افغان در ایران

اقتصادنیوز: سرکنسول افغانستان در مشهد از آغاز صدور پاسپورت الکترونیکی اتباع افغان در ایران از اول مهرماه خبر داد.

ضعیف ترین پاسپورت جهان

طبق گزارش هنلی و شرکا، افغانستان همچون سال 2023 میلادی، با دسترسی به 28 کشور بدون ویزا در رتبه 109 و آخرین رتبه‌ قوی‌ترین پاسپورت جهان در سال 2024 میلادی قرار گرفته است.

همچنین کشورهای سوریه و عراق به ترتیب با دسترسی بدون ویزا به 29 و 31 کشور در رتبه های دوم و سوم ضعیف ترین پاسپورت جهان قرار دارند.

12

رتبه پاسپورت ایران در جهان چند است؟

رتبه‌بندی شرکت هنلی و شرکا نیز نشان می‌دهد پاسپورت ایران با امکان سفر به 45 کشور بدون ویزا همراه با لبنان، سودان و نیجریه در رتبه 100 جهان قرار گرفته است.

این در حالیست که در آخرین گزارش این شرکت در سا 2023 پاسپورت ایران با امکان سفر به ۴۳ کشور بدون ویزا یا با ویزای بدو ورود، همراه با لبنان در رتبه ۹۶ قرار گرفت بود و آمار جدید از سقوط چهار پله‌ای ایران در فهرست پاسپورت های جهان حکایت دارد.

Untitled

قدرتمندترین پاسپورت‌ها در سال ۲۰۲۴ میلادی

اما حال که مروری بر ضعیف ترین پاسپورت های جهان داشته ایم؛ بد نیست که نگاهی هم به قدرتمندترین پاسپورت های جهان بیندازیم. طبق گزارش هنلی، پاسپورت کشورهای سنگاپور، ژاپن، فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا با دسترسی به 194 کشور جهان در رتبه نخست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2024 قرار دارند.

در این فهرست کشورهای فنلاند، هلند، کره جنوبی و سوئد با دسترسی به 193 کشور در رتبه دوم کشورهای دارای معتبرترین پاسپورت های جهان قرار دارند.

14

جزئیات بیشتر درباره وضعیت پاسپورت های جهان را در اینفوگرافیک زیر می توانید مشاهده کنید. (اطلاعات این اینفوگرافیک مربوط به آخرین آپدیت شرکت هنلی در سال 2023 است.)

IMG_20240301_211122_593

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۴ اردیبهشت

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید