انتقاد مکرون از متحدان اوکراین/تلاش فرانسه برای باخت روسیه

کدخبر: ۶۳۲۶۲۹
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کرد: ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که روسیه نتواند در این جنگ پیروز شود.
انتقاد مکرون از متحدان اوکراین/تلاش فرانسه برای باخت روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه حواشی پیرامون ایده خود برای ارسال نیروهای ناتو به اوکراین و مخالفت اکثر کشورهای عضو ائتلاف، از متحدان کی‌یف خواست «بزدل نباشند».

در سفر به جمهوری چک، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه باید حمایت خود را از طرح جمهوری چک برای خرید ۸۰۰ هزار گلوله توپ خارج از اتحادیه اروپا اعلام کند.

به نقل از فیگارو، ماکرون هم‌چنین در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای چک خود «پتر پاول»، در مورد بیانیه جنجالی‌اش در مورد اعزام نیروهای زمینی به اوکراین صحبت می‌کند.

ماکرون پیش‌تر اعلام کرده بود: امروز هیچ اتفاق‌نظری برای اعزام نیروهای زمینی به‌صورت رسمی، فرضی و تایید شده وجود ندارد. اما هیچ‌چیز نباید از روی میز حذف شود. ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که روسیه نتواند در این جنگ پیروز شود.

خبر مرتبط
پاسخ مکرون به درخواست کی‌یف/پیامدهای شکست روسیه

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: ما تقاضای ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین را برای افزایش حمایت‌های خود شنیدیم و بر این باوریم شکست روسیه برای امنیت و ثبات در اروپا ضروریست.

اکثر متحدین، از جمله جمهوری چک، آن را رد کرده بودند.

رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه‌شنبه عنوان کرد: من همیشه در مورد چارچوب خود صریح بوده‌ام؛ ما در حال جنگ با مردم روسیه نیستیم و از واردشدن به منطق تشدید تنش خودداری می‌کنیم.

وی در مصاحبه‌ای بیان کرد: «فرانسه قصد ندارد در آینده نزدیک سربازی به اوکراین بفرستد. بااین‌حال، ما بحث را باز می‌کنیم و به هر کاری که می‌توان برای حمایت از اوکراین انجام داد فکر می‌کنیم.»

رئیس‌جمهور چک، پتر پاول، ژنرال سابق، در کنفرانس مونیخ در اواسط فوریه اعلام کرد ۸۰۰ هزار گلوله توپ آماده برای خرید خارج از اتحادیه اروپا را شناسایی کرده است.

هزینه این طرح ۱.۵ میلیارد دلار خواهد بود. در حال حاضر حدود پانزده کشور از «طرح جمهوری چک» برای اوکراین حمایت می‌کنند. بلژیک و هلند به ترتیب ۲۰۰ و ۱۰۰ میلیون یورو متعهد شده‌اند. امانوئل ماکرون پیش‌ازاین هفته گذشته بدون اشاره به جزئیات اعلام کرده بود که از این طرح حمایت می‌کند.

۲۷ عضو اتحادیه اروپا، در مارس ۲۰۲۳، تخصیص دو میلیارد یورو برای تحویل یک میلیون گلوله توپ ۱۵۵ میلی‌متری، در مارس ۲۰۲۴ را تصویب کرده بودند. اما تنها ۳۰ درصد آن تحویل داده شد.

کمبود مهمات در حال تبدیل‌شدن به یک موضوع مهم برای اوکراین است. اوکراین حدود ۴۵ هزار گلوله توپ در هفته شلیک می‌کند و صنعت دفاعی آن که مرتباً توسط روس‌ها هدف قرار می‌گیرد، نمی‌تواند با این میزان تولید همراهی کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید