روز بزرگ انتخاباتی در آمریکا/چرا سه‌شنبه مهم است؟

کدخبر: ۶۳۲۶۴۹
اقتصادنیوز: روز مهم در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از راه رسید، روزی که بیشترین تعداد ایالت‌ها روز رأی می‌دهند.
روز بزرگ انتخاباتی در آمریکا/چرا سه‌شنبه مهم است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سه‌شنبه بزرگ روز مهمی در مرحله مقدماتی رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا است که طی آن 16 ایالت به اضافه ساکنان مجمع‌الجزایر «ساموآی» آمریکا به پای صندوق‌های رأی می‌روند.

در سه‌شنبه بزرگ چه اتفاقی می‌افتد؟

در این روز بیشترین تعداد ایالت‌ها در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا رای می‌دهند. معمولاً حدود یک سوم تمامی «نماینده‌های انتخاباتی» (delegates) که در گردهمایی ملی هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه شرکت می‌کنند در سه‌شنبه بزرگ مشخص می‌شود.

در سه‌شنبه بزرگ به جای یک انتخابات مقدماتی به صورت منفرد یا انجمن‌های درون حزبی موسوم به «رایزنش»، در مجموع 15 رقابت جمهوری‌خواهان و 16 رقابت دموکرات‌ها در سراسر ایالات متحده به‌شکل همزمان برگزار می‌شود.

خبر مرتبط
پیشتازی این زن در نظرسنجی‌‌های انتخابات آمریکا/بایدن چه زمانی انصراف می‌دهد؟

اقتصادنیوز:گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که شاید بایدن پیش از انتخابات نوامبر کنار برود و در نظرسنجی‌ها میشل اوبامای 60 ساله جلوتر است.

در این روز، 874 رأی از مجموع 874 رأی از مجموع 2429 رأی در کنگره نهایی مشخص خواهد شد. معمولاً نتیجه انتخابات سه‌شنبه بزرگ تعیین‌کننده برنده احتمالی رقابت‌ها در درون احزاب است. مقامات یا نمایندگان هر حزب که تحت عنوان نماینده انتخاباتی شناخته می‌شوند، براساس نتیجه هر رقابت، به نامزد برتر تعلق می‌گیرند. تایید نامزدی هر فرد در حزب متبوع، به کسب تعداد مشخصی نماینده انتخاباتی بستگی دارد و این نماینده‌ها در نهایت در روز گردهمایی سیاسی(کنوانسیون حزب)، نامزد مورد نظر را معرفی می‌کنند.

در حال حاضر، دونالد ترامپ با 122 نماینده در کنگره در مقابل 24 رای برای نیکی هیلی پیشتاز است. نامزد حزب جمهوری‌خواه برای حضور در انتخابات ماه نوامبر به دست کم یک هزار و 215 نماینده نیاز دارد و این عدد برای حزب دموکرات، یک هزار و 968 نماینده است.

در اردوگاه دموکرات‌ها بایدن تا کنون در هیچ ایالتی شکست نخورده است.

ایالت‌هایی که در روز سه‌شنبه بزرگ در آنها رأی‌گیری برگزار خواهد شد عبارتند از آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، آیووا، مین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا. در آلاسکا فقط رأی‌گیری نامزدهای جمهوری‌خواه و در آیووا فقط رأی‌گیری دموکرات‌ها برگزار خواهد شد. در قلمروی «ساموآ» نیز تنها انتخابات نامزدهای دموکرات برگزار می‌شود.

برخی ایالت‌ها در «سه‌شنبه بزرگ» علاوه بر رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری، انتخابات دیگری مانند تعیین فرماندار یا نمایندگان کنگره را نیز برگزار می‌کنند.

وضعیت ترامپ

در اردوگاه جمهوری‌خواهان نیکی هیلی به تلاش برای گرفتن نامزدی حزب از دونالد ترامپ ادامه خواهد داد. با وجود این، او با شکست‌های سنگینی که تا کنون در چندین ایالت ثبت کرده تنها روی کاغذ برای به زیر کشیدن ترامپ شانس دارد و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در تمام ایالت‌ها نتیجه را به رقیب خود واگذار خواهد کرد.

ترامپ در سه‌شنبه بزرگ سال 2016، در رای‌گیری مقدماتی از همه پیشی گرفت. ترامپ، آن‌روز، در رقابت‌های 7 ایالت پیروز شد، اگرچه جای بزرگ‌تری مانند تگزاس را از دست داد. برخلاف امسال، در میان هیات‌های انتخاباتی در سال 2016، رقابت پرشورتری در جریان بود که ترامپ پیش از سه‌شنبه بزرگ، تقریبا در تمامی رقابت‌ها پیروز شد.

بایدن در سه‌شنبه بزرگ 2020، در میان 14 رقابتی که در جریان بود، در 10 مورد پیروز شد. این در حالی است که امسال، با رقابت تنگاتنگی از سوی دموکرات‌ها مواجه نشده است و انتظار می‌رود که در تمامی رقابت‌های سه‌شنبه بزرگ پیروز شود.

نتیجه رأی‌گیری سه‌شنبه مشخص نمی‌شود. هیچ‌یک از نامزدها نمی‌تواند اکثریت نمایندگان حزبی را تا اواخر ماه مارس بدست آورد اما هر دو نامزد احتمالا تا 12 مارس یا 19 مارس از عدد لازم برای تثبیت نامزدی خود عبور خواهند کرد.

نتیجه هر چه باشد انتخابات مقدماتی به هر حال تا اوایل ژوئن ادامه خواهد یافت. کنوانسیون یا گردهمایی ملی حزب دموکرات در ماه اوت و برای حزب جمهوری‌خواه در ماه ژوئیه برگزار می‌شود و آنجاست که نامزدهای نهایی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مشخص می‌شوند.

چرا سه‌شنبه؟

انتخابات سراسری ریاست جمهوری آمریکا هم در یک روز سه‌شنبه در ماه نوامبر برگزار می‌شود و قدمت این رسم بر می‌گردد به قرن نوزدهم و قانونی که در سالهای 1800 میلادی در ایالات متحده به تصویب رسید.

در ابتدا، روزهای انتخابات بسته به ایالت متفاوت بود، اما در سال 1845 قانونی به تصویب رسید تا یک روز انتخابات برای کل کشور تعیین شود. این قانون ابتدا فقط برای انتخابات ریاست جمهوری اعمال می شد، اما بعداً به انتخابات کنگره نیز تعمیم یافت.

در آن زمان، ایالات متحده هنوز یک جامعه عمدتاً کشاورزی بود. برای کشاورزان که اکثریت نیروی کار را تشکیل می‌دادند، بیشتر سال به کاشت، مراقبت و برداشت محصولات می‌رسید. اوایل نوامبر زمان خوبی برای رای دادن بود زیرا برداشت محصول تمام شده بود اما هوا هنوز نسبتا معتدل بود.

با این حال، برخی از روزهای هفته بهتر از روزهای دیگر بود. دو روز قطعا دور از ذهن بود. اکثر آمریکایی‌ها مسیحی متدین بودند و بنابراین یکشنبه را به عنوان روز استراحت و عبادت اختصاص دادند. چهارشنبه در بسیاری از مناطق روز بازار بود  و در این روز کشاورزان محصولات خود را در شهر می فروختند.

علاوه بر این، گاهی اوقات برای رسیدن به مراکز رأی‌دهی یک روز سفر مورد نیاز بود. در مناطق روستایی، نزدیک‌ترین محل رأی‌گیری چندین مایل دورتر بود. بنابراین اگر مردم قرار نبود از یکشنبه یا چهارشنبه به عنوان روز سفر خود استفاده کنند پس قرار دادن روز انتخابات در روز دوشنبه یا پنجشنبه هم عملاً بی‌معنا بود. بنابراین سه شنبه به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته شد.

اگرچه سه‌شنبه برای سهولت رأی انتخاب شده بود رأی دادن در این روز در حال حاضر که کمتر از 2 درصد آمریکایی‌ها به کار کشاورزی مشغول هستند یک مانع محسوب می‌شود، زیرا بسیاری از مردم آمریکا اکنون روزهای سه‌شنبه کار می‌کنند. 

 با کاهش میزان مشارکت رای دهندگان در طول زمان، برخی افراد پیشنهاد کرده‌اند که انتخابات به آخر هفته منتقل شود. برخی دیگر پیشنهاد کردند که روز انتخابات همان سه‌شنبه باشد اما آن را تعطیل فدرال اعلام کنند. در حالی که این تلاش‌ها به صورت خاص موفقیت‌آمیز نبوده‌اند در پیش گرفتن سیاست‌هایی برای رأی دادن قبل از موعد و رأی‌گیری‌های پستی موجب شده به مرور از اهمیت اینکه رأی‌گیری در چه روزی از هفته برگزار می‌شود کاسته شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید