رئیس جمهوری چک خبر داد؛

۸۰۰ هزار گلوله توپ در راه اوکراین!

کدخبر: ۶۳۳۱۷۰
اقتصادنیوز: رئیس جمهوری چک گفت: بودجه خرید گلوله ۸۰۰ هزار گلوله توپ برای اوکراین تامین شده است.
۸۰۰ هزار گلوله توپ در راه اوکراین!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، پاول پنجشنبه اظهار کرد که «تا امروز صبح تمام هزینه خرید این مهمات که شامل ۸۰۰ هزار گلوله توپ است، تامین شده است» و تحویل آن به اوکراین در هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

در شرایطی که صنایع نظامی اروپا ظرفیت و توان کافی برای تامین تسلیحات مورد نیاز اوکراین را ندارد پاول گفته که ائتلافی از ۱۸ کشور برای خرید گلوله‌های توپ مشارکت داشتند تا این تسلیحات از کشورهای ثالث خریداری شده و در اختیار اوکراین قرار بگیرد.

روزنامه فایننشال تایمز پیشتر گزارش داده بود که پراگ قصد دارد برای خرید ۸۰۰ هزار گلوله توپ ۱.۵ میلیارد دلار جمع‌آوری کند.

اتحادیه اروپا یک سال پیش وعده داده بود که تا مارس ۲۰۲۴ یک میلیون گلوله توپ در اختیار اوکراین قرار دهد اما از عمل به وعده خود باز ماند.

این در حالی است که بسته نظامی جدید آمریکا برای کمک به اوکراین در کنگره با مانع مواجه شده و قانونگذاران آمریکایی هنوز آن را تصویب نکرده‌اند.

به نوشته رویترز، در حال حاضر فوری‌ترین نیاز اوکراین، مهمات توپخانه‌ای است که به دلیل استفاده مداوم ارتش این کشور از آتش سنگین توپخانه در طول خط مقدم یک هزار کیلومتری نبرد با روسیه، رو به اتمام است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حدود سه هفته پیش گفت که آینده جنگ در اوکراین به پهپادها و فناوری‌های هوش مصنوعی بستگی خواهد داشت.

بورل همچنین گفت که اتحادیه اروپا اغلب در تامین انواع جدید سلاح برای اوکراین تعلل زیادی کرده است که اگر چنین نبود شاید اوضاع به نوع دیگری رقم می‌خورد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی