مصائب بارندگی‌های اندک پاییز برای سدها/میزان بارش‌های سال 1402

کدخبر: ۶۳۳۷۲۹
اقتصادنیوز: میزان بارش‌ها در ابتدای سال آبی جاری تا ۱۸ اسفندماه به رقم ۱۱۸.۱ میلیمتر رسید اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۱۶ درصدی مواجه هستیم.
مصائب بارندگی‌های اندک پاییز برای سدها/میزان بارش‌های سال 1402

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، گرچه روزهای اخیر برخی مناطق کشور شاهد بارش بوده‌اند، اما این بارش‌ها هنوز با وضعیت مطلوب فاصله دارند و همچنان کاهش را نشان می‌دهند.

چندی پیش هم فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب با اشاره به بارش‌های خوب روزهای اخیر افزود: هر چند در هفته گذشته شاهد نزولات جوی به‌صورت برف‌وباران در اغلب نقاط کشور بودیم، اما کم‌بارشی‌های پاییز موجب شده تا این بارش‌ها سهم موردنیاز سدهای کشور را به طور کامل تأمین نکند.

خبر مرتبط
بارندگی‌ها 8 روستای چابهار را غافلگیر کرد/نجات 13 مادر باردار

اقتصادنیوز: جانشین ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار، گفت: بر اثر شدت بارش ها آب به داخل منازل هشت روستا نفوذ کرده و نیاز به کمک های امدادی فوری دارند.

وی خاطرنشان کرد: بارش‌ها نباید این تصور را ایجاد کند که نیاز آبی کشور برطرف شده و همچنان به مدیریت مصرف در سراسر کشور نیازمندیم.

اکنون تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد که ۱۱۸.۱ میلیمتر بارش از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۸ اسفندماه در مقایسه با ۱۵۹.۵ میلیمتر دوره بلندمدت ۲۶ درصد کاهش‌یافته است.

همچنین این میزان بارش در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته که ۱۴۱.۲ میلی‌متر بوده هم کاهش ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.

سه استان فارس، بوشهر و هرمزگان بیشترین کاهش را نسبت به دوره بلندمدت دارند .

چهار استان گلستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و مازندران دارای رشد بارش نسبت به دوره بلندمدت هستند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید