مقاومت فلسطین: میانجی‌ها در مذاکرات کاری به نفع غزه نمی‌کنند

کدخبر: ۶۳۳۹۹۲
اقتصادنیوز: یکی از رهبران مقاومت فلسطین که در فضای مذاکرات قرار دارد، گفت: واقعیت آن است که هیچ یک از میانجی‌ها به نفع ما کاری نمی‌کنند و همه آنها ما را تحت فشار قرار می‌دهند.
مقاومت فلسطین: میانجی‌ها در مذاکرات کاری به نفع غزه نمی‌کنند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و درحالی که هیچ یک از مذاکرات برای آتش‌بس در غزه به نتیجه نرسیده، امور به سمت پیچیده‌تر شدن می‌رود و اینجا بحث صرفا درباره غزه نیست، بلکه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که آرام شدن همه جبهه‌هایی که طی حدود 6 ماه گذشته برای حمایت از غزه فعال شده است، در گرو برقراری آتش‌بس دائمی در نوار غزه است.

بر همین اساس سناریوهای زیادی درباره تشدید اوضاع در ماه رمضان مطرح می‌گردد و با توجه به فراخوان‌هایی که گروه‌ها و رهبران مقاومت برای حمایت همگانی مسلمانان از غزه صادر کرده‌اند، نگرانی صهیونیست‌ها درباره شعله ور شدن جبهه‌هایی چون قدس و کرانه باختری علیه اسرائیل بیشتر می‌ شود.

به همین دلیل در مذاکراتی که قبل از ماه رمضان در پاریس و دوحه و قاهره برگزار شد، در میان کارشکنی‌های اسرائیل، آمریکا همچنان تلاش داشت به یک آتش بس موقت به نحوی که در راستای منافع تل‌آویو باشد برسد و معامله تبادل اسرا را برای صهیونیست‌ها به انجام برساند. حتی میانجی‌های قطری و مصری هم اقدامی در چارچوب اجرای شروط مقاومت که مهمترین آن برقراری آتش‌بس دائمی در غزه است انجام ندادند.

خبر مرتبط
تبادل آتش بین مقاومت فلسطین و اسرائیل در غزه و خان‌یونس

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای از از تداوم بمباران شدید مناطق مختلف غزه و شهادت دست‌کم ۱۹ شهروند فلسطینی خبر دادند.

میانجی‌ها در مذاکرات کاری به نفع فلسطینی‌ها نمی‌کنند

در این زمینه یکی از رهبران مقاومت فلسطین که در فضای این مذاکرات قرار دارد در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار اعلام کرد که درست است که باید میان طرف‌های مختلف تمایز قائل شد اما واقعیت آن است که هیچ یک از میانجی‌ها به نفع ما کاری نمی‌کنند و همه آنها ما را تحت فشار قرار می‌دهند و در جهت خواسته‌های دشمن صهیونیستی حرکت می‌کنند. بنابراین نتیجه آن می‌شود که همه ادعای آمریکا مبنی بر اینکه فلسطینی‌ها مسئول عدم رسیدن به توافق هستند را تبلیغ می‌کنند.

این منبع در ادامه اظهار داشت، برخی امور بدیهی وجود دارد که طبیعتا باید در هر آتش بسی محقق گردد؛ زیرا رسیدن به توافق آتش‌بس بدون اجرای آن روی زمین معنا ندارد. به عنوان مثال در شرایطی که نیروهای اشغالگر در سراسر غزه حضور دارند و نمی‌خواهند از راه‌های مواصلاتی خارج شوند و مناطق مسکونی غزه را ترک کنند، مردم غزه چگونه می‌توانند تردد کنند؟

هر مذاکره‌ای که منجر به پایان دائمی جنگ نشود، به نفع دشمن است

وی ادامه داد، چگونه می‌توان از آتش‌بس صحبت کرد، درحالی که مردم غزه از فعال کردن نانوایی‌ها و داروخانه‌ها و چاه‌های آب و ... محروم هستند و چگونه می‌توان امور مردم غزه را بدون حضور طرف‌هایی که ارتباطات و نحوه رساندن کمک‌ها را هماهنگ می‌کنند انجام داد؟ همه این‌ها مسائلی است که در مذاکرات نادیده گرفته شده و به ما می‌گویند اسرای اسرائیلی را آزاد کنید تا مردم غزه راحت شوند.

این منبع مقاومت فلسطین در ادامه گفت، اما زمانی که از میانجی‌ها درباره نحوه مدیریت پرونده کمک‌ها و تردد شهروندان فلسطینی در غزه سوال می‌کنیم پاسخشان این است که این‌ها جزئیاتی است که بعدا درباره آن صحبت می‌کنیم. همه گروه‌های مقاومت در داخل و خارج از غزه خواستار رسیدن به توافقی هستند که منجر به توقف جنگ شود اما همه اتفاق نظر دارند که هر مذاکره‌ای که منجر به پایان دائمی جنگ نشود، به نفع دشمن است و کارت‌های قدرت اصلی که مقاومت همچنان در دست دارد را از آن می‌گیرد.

به گفته این منبع، فضایی که بر مذاکرات پاریس طی هفته‌های گذشته وجود داشت و منجر به رسیدن به چارچوب توافقی برای آتش‌بس شد نشان می‌داد که این چارچوب، پیشنهادی در راستای یک آتش بس طولانی است تا راه را برای آتش‌بس دائمی هموار کند اما همانطور که مقاومت پیش بینی می‌کرد زمانی که دشمن متوجه شد در خان یونس به اهداف میدانی خود نرسیده و بعد از این که نیروهای مقاومت ابتکار عمل را در شمال غزه به دست گرفتند، دشمن به نقطه اول برگشت و بعد از شکست در تحت فشار قرار دادن مبارزان مقاومت، با حمایت‌های آمریکا وارد مرحله فشار بر ساکنان غزه شد.

هرگز دست صهیونیست‌ها به رهبران مقاومت و اسرای اسرائیلی نمی‌رسد

این منبع برجسته مقاومت فلسطین در ادامه تاکید کرد که ارتش اشغالگر برای پیدا کردن رهبران و فرماندهان مقاومت یا اسرای خود در غزه نیاز به معجزه دارد و عملیات امنیتی گسترده ای که با همکاری سرویس های اطلاعاتی کشورهای اروپایی و کمک سرویس‌های امنیتی عربی انجام داد هیچ کدام نتوانست صهیونیست‌ها را به هدفشان برساند و آنها هیچ اطلاعاتی درباره مکان رهبران و فرماندهان مقاومت و نیز اسرای اسرائیلی کسب نکردند.

وی در ادامه با اشاره به کشته شدن چند اسیر صهیونیست در غزه به دست ارتش اسرائیل گفت که دشمن بعد از شکست در خان یونس، کارت «رفح» را در دست گرفته و تهدید به حمله علیه این منطقه می‌کند و می‌خواهد جهانیان را فریب داده و بگوید که رفح میزبان آوارگان فلسطینی نیست بلکه رهبران و فرماندهان مقاومت به همراه اسرای اسرائیلی در میان آوارگان پنهان شده‌اند.

ابتکار عمل در شمال غزه کاملا در دست مقاومت است

این منبع اظهار داشت، رزمندگان مقاومت به طور کامل ابتکار عمل را در سراسر شمال غزه به دست گرفته‌اند و هماهنگی بالایی میان همه گروه‌های مقاومت به ویژه گردان‌های القسام و سرایا القدس در سطح عملیات‌های پیشرفته میدانی وجود دارد. همچنین گروه‌های مقاومت مجدداً وضعیت میدانی را بررسی کرده و نقشه‌ای برای رویارویی با نیروهای اشغالگر ترسیم کرده‌اند و طولی نخواهد کشید که گروه‌های مقاومت از مرحله درگیری با نیروهای دشمن، وارد مرحله حمله به مراکز تجمع ارتش اسرائیل و نقاط استقرار آن حتی در مرزهای غزه با اراضی اشغالی 1948 می شوند.

منبع مذکور تاکید کرد، ما هربار با گروه‌های میدانی مقاومت تماس می‌گیریم می‌گویند که روحیه نیروهای ما در داخل غزه بسیار بالا بوده و حتی بالاتر از روحیه نیروها در خارج از غزه است. همچنین در داخل غزه خانواده‌های شهدا و همه کسانی که خانه‌هایشان ویران و آواره شده‌اند و گرسنه هستند تاکید می‌کنند هیچ توافقی را نمی‌‌پذیرند؛ مگر توافقی که ارزش فداکاری‌های آنها را داشته باشد.

تلاش برای باج‌گیری از مقاومت در پرونده اسرا بیهوده است

این منبع ارشد مقاومت گفت که یک فاجعه دیگر در فلسطین رخ داد و دشمن هرجنایتی که می‌خواست مرتکب شد. بنابراین دیگر هیچ عامل بازدارنده‌ای مقابل مقاومت وجود ندارد که آن را از ادامه عملیات‌هایش بازدارد. همچنین تلاش برای باج‌گیری از مقاومت در پرونده اسرا هم به نتیجه نمی‌رسد و اسرای فلسطینی که در زندان‌های دشمن هستند هم آزادی به هر قیمتی را نمی‌خواهند و منافع مردم غزه و امدادرسانی به آنها را مقدم بر آزادی خود می‌دانند.

منبع مذکور در پایان تاکید کرد که در هرحال دشمن از طریق کانال‌های مختلف و همچنین رسانه‌ها شنیده، بهایی که باید برای آزادی اسرای زنده و مرده خود بپردازد، همان بهایی است که مقاومت امروز می‌خواهد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید