آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در ایران+ عکس

کدخبر: ۶۳۵۳۵۷
اقتصادنیوز: همزمان با سومین روز رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، نوبت به برگزاری این انتخابات در کشور‌های ایران، قزاقستان، سوریه، انگلیس و آلمان رسید.
آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در ایران+ عکس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، از کانال تلگرامی وزارت امور خارجه روسیه، بنا بر جدول زمان‌بندی این وزارتخانه، رأی گیری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در سالن همایش‌های سفارت روسیه در ایران در حال انجام است.

بیش از صد شهروند روس در ساعات اولیه، رای خود را در تهران به صندوق انداخته‌اند.

زمان رأی‌گیری از اتباع روسیه در ایران امروز یکشنبه ۲۷ اسفندماه از ساعت هشت صبح تا ساعت ۲۰ اعلام شده است.

خبر مرتبط
مشارکت در انتخابات روسیه به ۶۵ درصد رسید

اقتصادنیوز: کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: ۶۵ درصد افراد واجد شرایط رای‌ داده اند.

سفارت روسیه در تهران، کنسولگری‌های این کشور در اصفهان و رشت و دو مکان تعیین شده در شهر‌های بوشهر و دشت‌عباس میزبانی صندوق‌های اخذ رأی از شهروندان روس را در ایران برعهده دارند.

19089720_174

بنا بر اعلام ساعت ۱۰:۵۴ روز یکشنبه به وقت مسکو (۱۱:۲۴ به وقت تهران)، میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه تا این مقطع زمانی، افزون بر ۶۱.۳۷ درصد با احتساب رأی‌گیری الکترونیکی از راه دور است.

۱۱۴ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۷۳۴ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند که از این تعداد، ۱۱۲ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۹۴۷ نفر در روسیه زندگی می‌کنند.

شمار اتباع روس واجد شرایط شرکت در این انتخابات در خارج کشور نیز یک میلیون و ۸۹۰ هزار و ۸۶۳ نفر گزارش شده است. ۱۱ هزار و ۹۲۴ شهروند روس مستقر در پایگاه فضایی بایکونور در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

این انتخابات، نخستین دوره انتخابات در تاریخ روسیه است که به مدت سه روز در حال برگزاری است.

شورای فدراسیون یا مجلس علیای پارلمان روسیه، ابتدا ۱۷ مارس ۲۰۲۴ (۲۷ اسفند ۱۴۰۲) را به عنوان تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری تعیین کرد. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه بعدا اعلام کرد که رای گیری طی سه روز، از ۱۵ تا ۱۷ مارس (۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری کنونی)، نیکولای خاریتونوف (حزب کمونیست)، ولادیسلاو داوانکوف (حزب مردم جدید) و لئونید اسلوتسکی (حزب لیبرال دموکراسی) روسیه نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور هستند.

در مجموع ۹۳ هزار و ۹۲۰ شعبه اخذ رأی برای اخذ رأی شهروندان روسیه پیش بینی شده است که از این تعداد، ۹۳ هزار و ۶۴۴ شعبه در داخل و ۲۶۹ شعبه در خارج از این کشور هستند. هفت شعبه اخذ رأی نیز در پایگاه فضایی بایکونور فعال خواهد بود.

بنا بر آمار رسانه‌های روس، ۲۹۵ شعبه اخذ رأی انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در این دوره در ۱۴۴ کشور پیش‌بینی شده است.

در دور قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در ۶ سال پیش ۴۰۱ شعبه اخذ رأی انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در ۱۴۵ کشور وجود داشت که شمار این شعب به دلیل عدم همکاری دیپلماتیک با روس‌ها در سایه تحریم‌ها و مشکلات در روابط با روسیه پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در اوکراین، امسال کاهش یافته است. عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین به دنبال بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو در اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. کشور‌های غربی حامی اوکراین، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال کرده و به ارسال سلاح و مهمات برای کی‌یف پرداخته‌اند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی