قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره غزه به رأی گذاشته می‌شود

کدخبر: ۶۳۶۱۰۴
اقتصاد نیوز : نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد: پیش‌نویش قطعنامه این کشور برای برقراری آتش‌بس در غزه صبح جمعه به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل به رای گذاشته می شود.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره غزه به رأی گذاشته می‌شود

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجنشبه به وقت محلی افزود: ایالات متحده آمریکا روز جمعه پیش نویس قطعنامه‌ای را برای آتش‌بس فوری در غزه به عنوان بخشی از توافق تبادل گروگان‌ها به شورای امنیت برای رای‌گیری ارائه خواهد کرد.

«نت ایوانز» سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد که این قطعنامه پیشنهادی صبح جمعه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل به رای گیری گذاشته می شود.

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل افزود: ایالات متحده آمریکا در چند هفته گذشته به طور جدی با اعضای شورای امنیت در حال کار بر روی قطعنامه‌ای بوده است که بی‌تردید از تلاش‌های دیپلماتیک در حال انجام با هدف تضمین آتش‌بس فوری در غزه به عنوان بخشی از معامله گروگان‌ها حمایت می‌کند تا گروگان‌ها آزاد شوند و افزایش کمک های بشردوستانه امکان پذیر شود.

پیش از این، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که در مصر به سر می برد، اعلام کرد پس از گفتگو با متحدان عرب در قاهره، پیشرفت هایی در زمینه مذاکرات آتش بس حاصل شده است و اجماع برای آتش بس فوری و پایدار در غزه وجود دارد.

منابع دیپلماتیک روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کردند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه که تاکنون اصلاحاتی روی آن انجام شده است، احتمالا تا پایان هفته میلادی (هفته میلادی از دوشنبه تا یکشنبه می باشد) در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می شود.

شورای امنیت سازمان ملل عصر پنجشنبه به وقت محلی نیز پشت درهای بسته درباره وضعیت خاورمیانه به درخواست فرانسه نشستی برگزار خواهد کرد.

یک دیپلمات آمریکایی اعلام کرد: قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد غزه ممکن است در همین هفته به رای گذاشته شود. این قطعنامه، که هفته ها روی آن کار شده است، خواستار «آتش بس فوری و پایدار در مقابل آزادی همه گروگان های باقی مانده است».

این دیپلمات آمریکایی به خبرنگاران گفت: گفت که تلاش برای اطمینان از تصویب قطعنامه در حال انجام است، اما روسیه در گذشته تهدید به وتو کرده است.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل در واکنش به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در خصوص برقراری آتش بس در غزه و احتمال رای گیری آن تا پایان هفته میلادی گفت: «هیچ درخواستی برای آتش‌بس در این قطعنامه وجود نداشته و نیست»، اما «در واقع به عملیات نظامی اسرائیل در رفح چراغ سبز نشان می‌دهد.»

به گزارش خبرنگار ایرنا، دیمیتری پولیانسکی معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در اظهار نظر درباره پیش نویس قطعنامه آمریکا در خصوص آتش بس در غزه گفت: آمریکا خواهان آتش بس واقعی در نوار غزه نیست و به اسرائیل اختیار کامل داده است تا "مسائل با فلسطینی ها را حل کند".

او تصریح کرد:« نباید گرفتار افکار واهی واشنگتن شد. آمریکا هنوز علاقه ای به آتش بس واقعی ندارد و تمام تلاش خود را می کند تا نزدیک ترین متحد خاورمیانه ای آن، مسائل را با فلسطینی ها حل کند.»

این دیپلمات روس تاکید کرد: «هیچ درخواستی برای آتش‌بس در این قطعنامه وجود نداشته و نیست»، اما «در واقع به عملیات نظامی اسرائیل در رفح چراغ سبز نشان می‌دهد.»

قطعنامه آمریکا پس از آن صادر شد که واشنگتن چندین قطعنامه قبلی شورای امنیت سازمان ملل را که خواستار آتش بس فوری بود، وتو کرد.

آمریکا ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲) شورای امنیت سازمان ملل، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه در غزه بود که باید توسط همه طرف ها رعایت می شد. این قطعنامه ۱۳ رای مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید