محدودیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اول اردیبهشت

کدخبر: ۶۴۰۸۴۲
اقتصادنیوز: مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آیین نامه محدودیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اول اردیبهشت اجرا می‌شود.
محدودیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اول اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مهدی خادم ثامنی، در نشست بررسی شیوه نامه ماده ٣ قانون محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی افزود: امروزه پلاستیک به معضلی اجتماعی و جهانی تبدیل شده است که نه تنها اکوسیستم‌های آبی و خاکی را آلوده می‌کند، بلکه تهدیدی برای سلامت انسان است.

وی اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد که در چند دهه گذشته عملکرد خوبی نسبت به حفظ محیط زیست نداشتیم و باعث تخریب جنگل‌ها و انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی شدیم علاوه بر این منبع زیستی آب و خاک را هم آلوده کردیم.

ثامنی ادامه داد: کشورهای پیشرو تلاش می‌کنند تخریب محیط زیست را کاهش دهند اما در ایران روز به روز آلودگی بیشتر می‌شود.

وی گفت: روزانه ۵۶ تا ۵٧ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود که از این میزان ١١ تا ١٢ درصد پسماند پلاستیک است که مستقیم و غیر مستقیم منابع آب و خاک را آلوده می‌کند.

مدیر کل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست افزود: آبان ١۴٠١ آئین نامه اجرایی محدودیت استفاده و توزیع کیسه‌های پلاستیکی تصویب و ابلاغ شد که بر اساس ماده ۳ آن توزیع کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شده است.

وی تاکید کرد: هفته زمین پاک (هفته اول اردیبهشت) می‌تواند فرصت خوبی برای اجرایی کردن ماده ٣ این آئین نامه باشد، باید بتوانیم با فرهنگ سازی مردم را نسبت به کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی ترغیب کنیم و قطعاً این مسأله مستلزم همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی