انگلیس بر انتقال پناهجویان به روندا مهر تایید زد/ کارت پرواز صادر شد

کدخبر: ۶۴۲۶۸۵
اقتصادنیوز: نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرده است اولین پرواز حامل پناهجویان برای انتقال به رواندا ظرف ۱۰ تا ۱۲ هفته دیگر انجام خواهد شد.
انگلیس بر انتقال پناهجویان به روندا مهر تایید زد/ کارت پرواز صادر شد

به گزارش اقتصادنیوز، لایحه موسوم به «رواندا» روز گذشته در پارلمان بریتانیا تصویب شد. لایحه ای بحث برانگیز که قرار است بر اساس آن، پناه‌جویانی که به انگلیس کشور وارد می‌شوند به رواندا انتقال یابند. دولت انگلیس می‌گوید این مصوبه را که عده‌ای آن را «غیرانسانی» به زودی اجرایی می کند. 

کدام پناهجویان به رواندا می روند؟

دولت ریشی سوناک(نخست‌وزیر انگلیس) می‌گوید پناهجویانی که از یکم ژانویه ۲۰۲۲ به صورت غیرقانونی از یک کشور امن مانند فرانسه وارد انگلیس شده‌اند، ممکن است به رواندا منتقل شوند تا پرونده آن‌ها توسط وزارت کشور انگلیس بررسی شود.

بر اساس این طرح، کسانی که به طور غیرقانونی وارد انگلیس شوند، ظرف ۲۸ روز اخراج خواهند شد. آن‌ها حق اعتراض ندارند و از بازگشت به این کشور در آینده منع خواهند شد. این افراد خارج از خاک انگلیس انتظار می کشند تا پرونده آن‌ها به‌دور از فشار رسانه‌های انگلیس رسیدگی شود.

اگر پرونده آن‌ها پذیرفته شد، به انگلیس منتقل می‌شوند؛ در غیر اینصورت، می‌توانند برای اقامت در رواندا یا هر کشور دیگری به‌غیر از انگلیس درخواست پناهندگی کنند.

خبر مرتبط
واکنش خطیب‌زاده به اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به رواندا

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص اخراج اجباری پناهجویان از انگلیس به رواندا گفت: اخراج و انتقال اجباری پناهجویان به کشورهای ثالث و سکوت مرگبار این روزهای کشورهای مدعی حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی مسئول، مایه شرمساری و نقض آشکار حقوق پناهندگان است.

هدف از لایحه رواندا چیست؟

بر اساس گزارش ایرنا، دولت انگلیس معتقد است این طرح، پناهجویان را از ورود غیرقانونی به خاک این کشور منصرف می‌کند. 

بر اساس گزارش‌ها، محدودیتی درباره میزان اخراج پناهجویان از انگلیس به رواندا وجود ندارد و گفته می‌شود در حال حاضر ۵۲ هزار پناهجو در صف اخراج هستند.

همچنین طبق خبری که ایسنا منتشر کرده است، سوناک در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد اولین پرواز حامل پناهجویان، ظرف ۱۰ تا ۱۲ هفته دیگر انجام خواهد شد. به گفته وی، فرودگاه و زمان پرواز هواپیماهای چارتر برای اخراج این افراد هماهنگ شده است.

نخست وزیر انگلیس ادامه داد: «البته این پروازها دیرتر از زمانی انجام می‌شود که ما می‌خواستیم؛ اگر حزب کارگر (حزب مخالف دولت) این لایحه را در مجلس معطل نمی‌کرد، پروازها چند هفته پیش انجام می‌شد.»

وی اشاره‌ای به آمار کسانی که قرار است از این کشور اخراج شوند، نکرده اما عنوان کرد که چند پرواز برای تابستان امسال به سمت رواندا هماهنگ شده است.

هزینه میلیاردی نگهداری پناهجویان

نخست وزیر انگلیس ادعا کرده است که هزینه انتقال و نگهداری پناهجویان در روآندا به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر و در دراز مدت میلیاردها پوند به نفع بودجه کشور است.

او با این حال رقمی در این زمینه ارائه نکرده و ارزیابی‌ها هم نشان می‌دهد که انتقال هر پناهجو به یک کشور ثالث ۶۳ هزار پوند بیشتر از اسکان‌ آن ها در انگلیس خرج دارد.

رواندا کجاست؟

اما سوالی که ممکن است بعد از مطالعه این مطلب به ذهن خطور کند این است که رواندا کجا قرار دارد؟

یک کشور محصور در خشکی در دره کافتی بزرگ آفریقا در مرکز آفریقا است. این کشور اندکی پایین‌تر از استوا قرار دارد و با اوگاندا، تانزانیا، بوروندی، و جمهوری دموکراتیک کنگو مرز مشترک دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی