سیگارکشیدن دانش آموزان برای وزارت بهداشت مهم نیست!

کدخبر: ۶۴۳۰۹۵
اقتصادنیوز: کاهش سن مصرف دخانیات میان نوجوانان و افزایش 133 درصدی مصرف سیگار فقط در میان دختران، نشانه کم توجهی به انجام اقدامات کنترلی و آموزشی است.
سیگارکشیدن دانش آموزان برای وزارت بهداشت مهم نیست!
به گزارش اقتصادنیوز روزنامه خراسان نوشت: دبیر اجرایی طرح ملی پیشگیری از مصرف دخانیات در دانش آموزان در گفت وگو با خراسان تصریح می کند، اکنون اقدام منسجمی در دستگاه های مسئول صورت نمی‌گیرد؛ نمونه آن تشکیل نشدن ستاد کنترل دخانیات وزارت بهداشت در چند سال و حمایت نکردن از اجرای کامل طرح های دانش آموزی است
 
 حمیدرضا شاهسون با انتقاد از وزارت بهداشت، تصریح می کند: اکنون اقدام منسجمی درخصوص کنترل وضعیت مصرف دخانیات در هیچ جای کشور انجام نمی شود. طرح پاد (پیشگیری از مصرف دخانیات در دانش آموزان) را هم به دلیل این که حمایت های کافی از اجرای آن صورت نگرفته، فقط در گستره محدود ورامین، رباط کریم و چهارمنطقه تهران آن هم به شکل ناقص توانستیم اجرا کنیم.
 
شاهسون می گوید: ستاد کنترل دخانیات وزارت بهداشت در چند سال اخیر هیچ جلسه ای تشکیل نداده و گزارشی در خصوص دخانیات به رئیس جمهور ارائه نشده است. متاسفانه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در اغلب موارد همچون مالیات بر سیگار، منع تبلیغات و... اجرایی نمی‌شود و این ستاد هم نتوانسته، روند اجرا شدن یا نشدن این قانون را پیگیری کند.
 
او با اشاره به تبلیغاتی که از سیگار در رسانه ملی صورت می گیرد، می افزاید: تبلیغ سیگارکشیدن از شبکه خانگی به تلویزیون هم کشیده شده، چنان‌که در نوروز دیدیم که مجموعه هفت سراژدها در بخش هایی از آن سیگارکشیدن تبلیغ می شد.
شاهسون  تصریح می کند: در 10 سال اخیر تعداد  کارخانه های دخانیات 8 مورد بوده، چرا اکنون حدود 28 تا 30 کارخانه در کشور فعال است؟  و چرا برخی شرکت های خارجی تولید سیگار در کشور فعالیت می کنند؟
 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید