مروری بر گذشته و حال یک رویداد

جاسوس ناشناس در کاخ سفید/ روسیه قفل اطلاعاتی را شکست

کدخبر: ۶۴۳۴۷۳
اقتصادنیوز: حدود 10 سال پیش در چنین روزهایی خبری درباره نفوذ اطلاعاتی روسیه در کاخ سفید حسابی در رسانه های جهان سروصدا به پا کرد.
جاسوس ناشناس در کاخ سفید/ روسیه قفل اطلاعاتی را شکست

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ هفتم اردیبهشت سال 1394 تیتر یک خود را به حضور یک جاسوس ناشناس در کاخ سفید اختصاص داد و در این باره نوشت: «دوباره داستان درز اطلاعات در ایالات‌متحده جان گرفته است. این‌بار درز اطلاعات کار یک مقاطعه‌کار آمریکایی نیست. مقاطعه‌کاری به نام «اسنودن» که بزرگ‌ترین افشاگری را علیه آمریکا و دولت باراک اوباما رقم زد. در این داستان اما پای هکرها به میان آمده است؛ «هکرهای روسی». هکرهایی که همواره کابوس واشنگتن بوده‌اند. اگر هکرهای چینی علاقه‌مندند دست به سرقت اطلاعات صنعتی و نظامی آمریکا بزنند، هکرهای روسی دل به اطلاعات محرمانه کاخ سفید بسته‌اند. این دلدادگی در سال گذشته موجب شد عاقبت هکرهای روسی بتوانند قفل اطلاعاتی کاخ سفید را بشکنند و وارد اطلاعات طبقه‌بندی نشده کاخ سفید شوند.»

این روزنامه سپس به نقل از یک مقام ارشد آمریکا که به نیویورک‌تایمز درباره جزئیات این اتفاق گفته است، نوشته: «سال گذشته ایمیل‌های باراک اوباما که در زمره اطلاعات طبقه‌بندی نشده است، به دست هکرهای روسی افتاده است. وی اعتقاد دارد آمریکا در یک موقعیت نگران‌کننده قرار گرفته است. پیش از این حدس و گمان‌ها بر این امر استوار بود که گوشی بلک بری اوباما کار دست وی داده است. اما این مقام ارشد آمریکایی می‌گوید هکرها نتوانسته‌اند از گوشی بلک بری اوباما وارد ایمیل‌های رئیس‌جمهوری آمریکا شوند. هکرهای روسی به اطلاعات کاخ سفید بسنده نکرده و سعی کرده‌اند وارد ایمیل‌های وزارت امور خارجه این کشور هم بشوند.»

اما وقوع این حادثه بازار طرح فرضیه های مختلف را حسابی داغ کرد و دنیای اقتصاد در بخش دیگری از گزارش خود در این باره نوشته است: «یکی از فرضیه‌هایی که مطرح شده، گفته می‌شود، هکرهای روسی توانسته‌اند با کمک افرادی در داخل کاخ سفید به آرشیو ایمیل‌های باراک اوباما دسترسی پیدا کنند. هر چند فرضیه دیگری هم مطرح شده است. براساس این فرضیه، افرادی که با اوباما در خارج از کاخ سفید در ارتباط بوده‌اند، این فرصت را برای هکرهای روسی فراهم کرده‌اند. در این فرضیه بازرسان می‌گویند که هکرها توانسته‌اند با ردیابی ایمیل‌هایی که باراک اوباما به اشخاص دیگر در خارج از کاخ سفید فرستاده است این نفوذ را انجام دهند یا دست‌کم اینکه یک نفر خارج از کاخ سفید این موقعیت را برای هکرها فراهم کرده است.»

Screenshot_2024-04-28-20-36-46-917-edit_org.telegram.messenger

در ادامه این مطلب نیز آمده است: «مقامات کاخ سفید می‌گویند: افراد حاضر در آنجا از دو سیستم کامپیوتری استفاده می‌کنند. یک کامپیوتر برای اسناد طبقه‌بندی شده است و کامپیوتر دیگر برای اسناد طبقه‌بندی نشده. هکرها توانسته‌اند وارد سیستم‌های طبقه‌بندی نشده شوند. این مقامات اما به یک موضوع معترف هستند: اینکه این کامپیوترهای طبقه‌بندی نشده، دارای اطلاعات بسیار حساسی هستند که می‌تواند برای اوباما دردسر ایجاد کند. اطلاعات طبقه‌بندی نشده شامل برنامه‌ها، ایمیل‌های رد و بدل شده با سفیران و دیپلمات‌هاست. همچنین بخشی از این اطلاعات، به بحث و جدل‌های کاخ سفید با قانون‌گذاران باز می‌گردد که دارای حساسیت بالایی هستند.»

در بخش پایانی گزارش دنیای اقتصاد آمده است: «مقامات کاخ سفید هنوز در مورد اینکه چه تعداد از ایمیل‌های پرزیدنت اوباما به دست آنها افتاده است یا اینکه درجه حساسیت آنها چقدر بوده است، اظهارنظری نکرده‌اند. اما بر اساس قاعده، باراک اوباما، اطلاعات مهم و حساس را در هنگام صرف صبحانه به‌طور شفاهی می‌گوید یا آن‌ را روی کاغذ می‌آورد. این کاغذ نیز به اتاق بیضی یا اتاق موقعیت (Situation Room) فرستاده می‌شود. هنوز محتمل‌ترین قضیه برای لو رفتن ایمیل‌های طبقه‌بندی نشده باراک اوباما، ارتباطات وی با بیرون از کاخ سفید است. گفته می‌شود که احتمالا اوباما با شخصی در ارتباط است که وی یک سرش به دولت روسیه وصل است. براساس این فرضیه بازرسان، مقامات کاخ سفید ماه‌ها بوده که اجازه نفوذ این فرد را به درون کاخ سفید داده‌اند. در این ارتباط گفته می‌شود بازرسان قصد دارند برای بازگشایی‌های بیشتر روی این پرونده، افراد نزدیک به کاخ سفید را مورد بررسی قرار دهند.»

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی