ادعای نخست‌وزیر اوکراین درباره پیروزی روسیه/احتمال حمله مسکو به این کشور

کدخبر: ۶۴۵۰۳۳
اقتصادنیوز: نخست‌وزیر اوکراین ادعا کرد اگر کشورش در مقابل روسیه شکست بخورد، این پیروزیِ مسکو به جنگ جهانی سوم منجر خواهد شد.
ادعای نخست‌وزیر اوکراین درباره پیروزی روسیه/احتمال حمله مسکو به این کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای سی بی سی کانادا نوشت: دنیز شمیهال مدعی شد که در صورت شکست اوکراین، روسیه احتمالا لهستان و کشورهای حوزه بالتیک (همچون لیتوانی، لتونی و استونی) را هدف حمله قرار خواهد داد.

وی با این بهانه مدعی شد که این امر به ورود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به جنگ نیز منجر خواهد شد.

سی بی سی نوشت: با گذشت دو هفته از تصویب بسته کمک خارجی آمریکا به اوکراین که مدت ها انتظار آن می رفت، نخست وزیر اوکراین هشدار داد اگر کشورش در مقابل روسیه شکست بخورد جنگ جهانی سوم رخ خواهد داد.

در ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت) سنای آمریکا پس از ماه ها تاخیر بسته کمک خارجی ۹۵ میلیارد دلاری را برای حمایت از اوکراین، رژیم اسرائیل و دیگر متحدان آمریکا تصویب کرد.

شیمهال در مصاحبه با سی بی سی کانادا، از گروه هفت و اتحادیه اروپا خواست برای حفظ و حراست از نه تنها مردم اوکراین، بلکه ارزش های جهانی دموکراسی همکاری کنند.

خبر مرتبط
روسیه در گرداب بحران جنگ اوکراین

اقتصادنیوز: جذب نیروها توسط ارتش روسیه برای جنگ در اوکراین سبب شده حتی صنعت نفت و گاز این کشور نیز با کمبود شدید نیروی کار مواجه شود.

وی مدعی شد: ما از ارزش های اروپا، مرزهای اروپا و مرزهای جهان متمدن حفاظت می کنیم. حمایت از اوکراین برای حفظ آینده جهان ضروری است.

اظهارات شیمهال یک روز بعد از ادعاهای کریستیا فریلند معاون نخست وزیر کانادا در اندیشکده چتم هاوس مطرح شد. فریلند در این مراسم مدعی شد که «پیروزی روسیه در جنگ اوکراین آغازگر دوره کاملی از زوال دموکراسی و پیروزی رژیم های استبدادی خواهد بود».

دولت اتاوا در لایحه بودجه اخیر خود، ۳۲۰ میلیون دلار برای «ارائه کمک های نظامی کشنده و غیرکشنده» به اوکراین در سال جاری در نظر گرفت که بخشی از یک بسته کمک امنیتی دوجانبه بود که توسط ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین و جاستین ترودو نخست وزیر اوکراین در فوریه در کی یف امضا شد. دولت فدرال کانادا ۱.۶ میلیارد دلار برای کمک نظامی به اوکراین طی پنج سال آینده در نظر گرفته است.

انتظارات از ناتو

شیمهال همچنین درباره موضوع عضویت کی یف در ناتو مدعی شد که ارتش اوکراین مطابق با استانداردهای ناتو کار می کند و ما همه اصلاحات لازم را بکار بسته ایم و اکنون یک گام تا ملحق شدن به این ائتلاف نظامی فاصله داریم.

وی گفت کی یف انتظار دارد پاسخ تقاضای خود برای پیوستن به ناتو را که در سپتامبر سال ۲۰۲۲ شد، در نشست ژوئیه (تیر) سال جاری سران ناتو در واشنگتن دریافت کند.

نخست وزیر اوکراین در اظهارنظر خود در باره اعزام سربازان غربی به اوکراین گفت تقویت قوا مطمئنا می تواند به عقب راندن روسیه کمک کند اما فعلا اوکراین از شرکای خود خواسته است تجهیزات نظامی در اختیار این کشور قرار دهند.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به تازگی در مصاحبه با اکونومیست پیشنهاد اعزام نیروهای ناتو به اوکراین را مطرح کرده بود.

 

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی