تاثیر اعجاب آور غلات در بهبود دیابت

کدخبر: ۶۴۵۱۰۹
اقتصادنیوز: تحقیقات جدید نشان داده که غلات باستانی مانند جو و ارزن می‌توانند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در بهبود سلامت قلب کمک کنند.
 تاثیر اعجاب آور غلات در بهبود دیابت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، این تحقیقات در قالب یک متاآنالیز (یک روش آماری که چندین مطالعه را ترکیب کرده و نتایج آن‌ها را یکپارچه می‌کند) انجام گرفت. نتایج آن نیز در نشریه «تغذیه، متابولیسم و بیماری‌های قلبی» انتشار یافت. این تحقیق در واقع شامل ۲۹ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده و ۱۳ مورد متاآنالیز بود.

مدیکال نیوز گزارش داد، نتایج این تحقیق نشان داد مصرف جو دوسر می‌تواند سطح کلسترول را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رابطه بین غلات باستانی و دیابت مورد نیاز است.

خبر مرتبط
خاصیت حیرت‌انگیز این میوه در دفع سنگ کلیه

اقتصادنیوز: هندوانه میوه‌ای آبدار و شیرین است که خاصیت سنگ شکن برای سنگ کلیه دارد و هندوانه پخته شده می تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

جو دوسر، برنج قهوه‌ای، ارزن و تمام غلات باستانی دیگر غلات کامل محسوب می‌شوند. غلات کامل نه تنها حاوی نشاسته، بلکه فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی‌های سالم را نیز شامل می‌شود.

دکتر نیت وود، از دانشکده پزشکی ییل، گفت: زمانی که ما نشاسته مصرف می‌کنیم، به سرعت به قندها تجزیه شده و سپس در جریان خون ما جذب می‌شود. این می‌تواند باعث افزایش قند خون شود. با گذشت زمان این افزایش قند خون می‌تواند حساسیت بدن ما به انسولین را کاهش دهد، که اصلی ترین مشکل دیابت نوع ۲ است.

از تاثیر اعجاب آور غلات در بهبود دیابت خبر دارید ؟

با این حال، چربی‌های سالم و به ‌ویژه فیبر موجود در غلات کامل مانند جو، برنج قهوه‌ای و ارزن سرعت جذب قند غلات به جریان خون را کم کرده و در نتیجه شیب اوج گیری گلوکز را کاهش می‌دهند.

وود در این باره توضیح داد: کاهش شیب اوج گیری گلوکز در خون می تواند باعث حفظ حساسیت بدن به انسولین شود، که به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می‌کند. وود توضیح داد که این یکی از دلایل بزرگی است که خوردن غلات کامل با نرخ پایین دیابت نوع ۲ مرتبط است.

نانسی ام. رایان، از بیمارستان گرینویچ گفت: در مطالعات مشخص شده است که فیبر محلول بر دیابت نوع ۲ و چربی‌های خون (کلسترول و تری گلیسیرید) تأثیر مثبت دارد. فیبر محلول آب را در مجرای روده جذب می کند و ژلی که تشکیل می‌شود می‌تواند تخلیه معده را کُند کند. این ممکن است افزایش قند خون بعد از غذا را در دیابت نوع ۲ کاهش دهد.

کارشناسان می‌گویند برای کمک به مدیریت دیابت نوع ۲، حفظ رژیم غذایی، به ویژه با نظارت بر مصرف کربوهیدرات‌های ساده، کلیدی است. این کربوهیدرات‌ها می توانند به سرعت تجزیه شوند و منجر به افزایش قند خون شوند. کاهش مصرف کلی قند نه تنها از محصولات غلات تصفیه شده (محصولات نانوایی، شیرینی‌ها، دسرها) بلکه از نوشیدنی‌ها یک توصیه قدیمی برای کاهش نوسانات قند خون در بیماران مبتلا به دیابت است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    فوری/ حادثه برای بالگرد رئیسی + گزارش لحظه به لحظه