دستور فوری مخبر درباره نظارت در بازارها

کدخبر: ۶۴۹۴۳۴
اقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار از شاخص تورم مصرف‌کننده در اردیبهشت ماه به تفکیک اقلام خوراکی، غیر خوراکی، خدمات، بهداشت و مابقی اقلام اثرگذار بر تورم در جلسه رصد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و سرپرست ریاست جمهوری دستوراتی در خصوص تداوم نظارت بر بازار به خصوص بازار کالاهای ضروری صادر کرد.
دستور فوری مخبر درباره نظارت در بازارها

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در جلسه رصد اقتصادی که صبح امروز یکشنبه به ریاست  محمد مخبر برگزار شد، گزارش مرکز آمار از شاخص تورم مصرف‌کننده در ماه اردیبهشت، به تفکیک اقلام خوراکی، غیرخوراکی، خدمات، بهداشت و مابقی اقلام مهم و اثرگذار بر تورم مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم سالانه با 1.8 واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل (38.8 درصد) به 37 درصد رسیده است.

تورم ماهانه اقلام خوراکی نیز از 2.9 درصد در فروردین به 1.8 درصد در اردیبهشت ماه 1403، نقطه به نقطه از 23.8 درصد در فروردین به 22.8 درصد در اردیبهشت ماه 1403و سالانه از 37.3 درصد در فروردین به 33.7 درصد در اردیبهشت ماه 1403، کاهش یافته است.

در خصوص اقلام غیرخوراکی و خدمات هم، تورم سالانه با کاهش 0.7 واحد درصدی، از 39.5 درصد در فروردین ماه 1403 به 38.8 درصد در اردیبهشت ماه 1403 رسیده است.

سرپرست ریاست جمهوری در این جلسه به مسئولانی که تورم اردیبهشت ماه در بخش تحت مسئولیت آنها افزایشی بود، دستور داد نسبت به بررسی دلایل و زمینه‌های این مسئله و مهار نرخ تورم در خرداد اقدام کنند.

در ادامه این جلسه آخرین وضعیت بازار کار و روند کاهش نرخ بیکاری در سال 1402 و همچنین وضعیت بازار ارز مورد بررسی قرار گرفت. نرخ بیکاری کل کشور از 9 درصد در سال 1401 و به 8.1 درصد در سال 1402 رسیده است.

مخبر همچنین دستورات لازم را به منظور مراقبت و نظارت بر این بازارها خطاب به مسئولان مربوطه صادر کرد.

در این جلسه مسائل و موضوعات مربوط به حوزه‌های تنظیم و نظارت دقیق بر بازار کالا به ویژه کالاها و اقلام ضروری نیز بررسی شد و سرپرست ریاست جمهوری دستورات لازم را در این زمینه به وزیر صنعت، معدن و تجارت داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی