حضور موثر چین در روابط ایران و عربستان و دیگر کشورهای خاورمیانه+فیلم

کدخبر: ۶۴۹۹۶۸
اقتصادنیوز: از ابتدای پررنگ شدنِ حضور چین در منطقه خاورمیانه، بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می‌کنند که این حضور چه نفعی برای کشورهای منطقه خواهد داشت؟
حضور موثر چین در روابط ایران و عربستان و دیگر کشورهای خاورمیانه+فیلم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ با وساطت چین، توافقی تاریخی میان ایران و عربستان سعودی صورت گرفت و رابطه دو عضو کلیدی خاورمیانه احیا شد.

ایران و عربستان سعودی با میانجی‌گری چین، پس از هفت سال رابطه خود را احیا کردند و دیدارهای مقامات بلندپایه هم بعد از این توافق آغاز شد.

خبر مرتبط
واکنش چین به حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان در رفح

اقتصادنیوز: چین با ابراز نگرانی عمیق در مورد حمله هوایی مرگبار رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان در رفح در جنوب نوار غزه، از این رژیم خواست تا دستور دیوان بین‌المللی دادگستری را به‌طور مؤثر اجرا کند و به عملیات نظامی خود پایان دهد.

این اتفاق مورد توجه رسانه‌های غربی قرار گرفت. در حالی‌که همیشه آمریکا اصلی‌ترین کشور بیگانه ولی در منطقه بود، این بار چین جای آمریکا را گرفته بود.

پس از این اتفاق، چین حضور خود را به شکل‌های دیگری هم نشان داد. برای مثال در مورد مسئله پاکستان و همچنین در رابطه با حمله اسرائیل در غزه و در بسیاری از دیگر موارد، شاهد حضور فعال چینی‌ها در منطقه خاورمیانه بوده‌ایم.

فعال شدنِ چینی‌ها در منطقه خاورمیانه این پرسش را برای برخی از افراد پیش آورده است که «حضور چین چه دستاوردی برای کشورهای خاورمیانه به همراه خواهد داشت؟».

بسیاری از افراد تصور می‌کنند از آن‌جا که آمریکا بزرگ‌ترین قدرت نظامی در جهان است، باید تنها کشوری باشد که در امور دیگر کشورها مداخله یا مشارکت می‌کند.

با این حال، مدافعان چین و همچنین چینی‌ها معتقدند که چین می‌تواند مفیدتر از آمریکا باشد و حضورش در منطقه با منافعی برای کشورهای منطقه خاورمیانه همراه خواهد بود.

جین لیانگ‌شیانگ، پژوهشگر ارشد چینی در یادداشتی تلاش کرده از منظر چینی‌ها برای این پرسش، پاسخی فراهم کند. او سه پاسخ روشن برای این پرسش دارد که: «چین با حضور خود چه ارمغانی برای خاورمیانه دارد؟».

در ویدیوی بالا به پاسخ‌های این تحلیل‌گر پرداخته شده است. این ویدیو را ببینید

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی