حادثه تلخ برای نوجوانی که دنبال «مرغ مینا» بود

کدخبر: ۶۵۰۰۱۶
اقتصادنیوز: نشستن یک مرغ مینا روی سیم برق و اقدام یک نوجوان بجنوردی برای به دام انداختن آن از طریق بالا رفتن از ترانس، برق‌گرفتگی‌اش را به‌دلیل قرار گرفتن در حریم جریان برق و میدان مغناطیسی سیم‌ها سبب شد.
حادثه تلخ برای نوجوانی که دنبال «مرغ مینا» بود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، از این حادثه، فیلمی در فضای مجازی دست به دست شد که نشان می‌داد عوامل آتش‌نشانی به صحنه حادثه رسیده‌اند؛ اما به‌دلیل قطع نشدن جریان برق، امکان مانور روی مصدوم را که درپی برق‌گرفتگی روی ترانس برق معلق شده بود، نداشتند. پیش از قطع شدن جریان برق، جوان به پایین سقوط کرد و اینجا بود که به عوامل اورژانس تحویل داده و به بیمارستان منتقل شد.

عده‌ای از مردم با دیدن این فیلم، احساساتی شدند و از آتش‌نشان‌ها انتقاد کردند که چرا پیش از سقوط پسر نوجوان، هیچ کاری انجام ندادند؟ اما نمی‌دانستند که این سیم‌های برق، حریمی دارد که قرار گرفتن در حریم آن سبب برق‌گرفتگی می‌شود. بنابراین هرگونه امدادرسانی منوط به قطع شدن جریان برق توسط شرکت برق بود.

 

آتش‌نشانان ۲ دقیقه‌ای رسیدند

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری بجنورد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: این حادثه ساعت ۱۹:۵۱ دقیقه به آتش‌نشانی اعلام شد و همزمان با اعزام نیروهای امدادی از ایستگاه گلستان شهر، خودروی حامل تشک نجات از ایستگاه مرکزی واقع در میدان بازرگانی بجنورد به محل حادثه فرستاده شد.

علی یکدل ادامه داد: نیروهای امدادی ایستگاه گلستان شهر در مدت دو دقیقه، یعنی ساعت ۱۹:۵۳ دقیقه به محل حادثه رسیدند و یک دقیقه بعد اعلام وضعیت کردند.

وی بیان کرد: صحنه حادثه اینگونه بود که پسر نوجوانی برای به دام انداختن یک مرغ مینا به بالای تیر برق و ترانس رفته بود و به‌دلیل قرار گرفتن در شعاع و حریم سیم‌ها، دچار حادثه شده و روی ترانس معلق شده بود.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری بجنورد تاکید کرد: براساس قوانین امداد و نجات، آتش‌نشانان باید هرگونه عملیاتی را پس از قطع شدن جریان برق منطقه انجام می‌دادند. به همین دلیل، منتظر قطع شدن برق منطقه توسط شرکت برق بودند تا عملیات امدادی خود را آغاز کنند.

یکدل اظهار کرد: هرگونه امدادرسانی به مصدومی که در حریم برق قرار دارد، منجر به حادثه برای امدادگر یا آتش‌نشان می‌شود. به همین دلیل باید ابتدا برق قطع می‌شد؛ اما در همان لحظات اولیه رسیدن نیروهای ما و حدود ۳۰ ثانیه پیش از آنکه برق توسط عوامل شرکت برق قطع شود، نوجوانی که دچار برق‌گرفتگی شده بود، از بالای ترانس سقوط کرد. در این شرایط، امدادگران مصدوم را به عوامل اورژانس تحویل دادند تا برای مداوا به بیمارستان منتقل شود.

وی ادامه داد: براساس آخرین اخبار، این نوجوان که از ناحیه شکم دچار سوختگی شده بود، با انتقال به بیمارستان امام علی (ع) بجنورد تحت درمان قرار گرفت و اکنون در هوشیاری کامل و تحت درمان است.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری بجنورد تصریح کرد: آتش‌نشانان در سریع‌ترین زمان ممکن به صحنه حادثه رسیدند و امکان امدادرسانی به مصدوم صرفاً بعد از قطع برق میسر بود. شرکت برق نیز اعلام کرد که در مدت سه دقیقه برق را قطع کرده است، اما نوجوان در کمتر از یک دقیقه قبل از قطع برق، از ترانس برق سقوط کرد. به همین دلیل، به خودروی حامل تشک نجات که از ایستگاه مرکزی به فاصله یک کیلومتری محل حادثه رسیده بود، اعلام شد که به ایستگاه مرکزی بازگردد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی