ادعای عجیب اروپا درباره نقض تعهدات برجامی ایران

کدخبر: ۶۵۱۳۲۰
اقتصادنیوز: هالگارد مدعی شد: «اتحادیه اروپا همچنان از گسترش برنامه هسته ای ایران نگران است. ایران به شدت از تعهدات خود در برجام خارج شده و اتحادیه اروپا با نگرانی خاصی به ادامه انباشت اورانیوم با غنای بالا و توسعه زیرساخت‌های غنی‌سازی هسته‌ای ایران توجه دارد.»
ادعای عجیب اروپا درباره نقض تعهدات برجامی ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تکرار کرد و از تهران خواست که بیانیه موسوم به ۴ مارس درباره حل‌وفصل تمامی مسائل باقی‌مانده پادمانی با آژانس را اجرا کند.

به نوشته ایرنا، کارل هالگارد روز سه‌شنبه در سخنان خود که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد این ادعا را تکرار کرد که دست نیافتن ایران به سلاح اتمی «یک اولویت امنیتی و کلیدی برای اتحادیه اروپا است. این اتحادیه همچنان به راه حل دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران متعهد است و ما از همه کشورها می خواهیم که از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.»

وی با اشاره به تدابیر جبرانی ایران در برجام در پی خروج یکجانبه ایالات متحده و بی‌عملی طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات خود ادعا کرد: «ما متاسفیم که ایران تصمیمات لازم را نگرفته و اقدامات لازم را برای بازگشت به تعهدات مرتبط هسته ای خود در چارچوب برجام انجام نداده است. از این جهت خطر بحران گسترش سلاح های هسته ای در منطقه در نتیجه پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران بیشتر شده است.»

این دیپلمات اروپایی مدعی شد: «اتحادیه اروپا همچنان از گسترش برنامه هسته ای ایران نگران است. ایران به شدت از تعهدات خود در برجام خارج شده و اتحادیه اروپا با نگرانی خاصی به ادامه انباشت اورانیوم با غنای بالا و توسعه زیرساخت های غنی سازی هسته ای ایران توجه دارد.»

سفیر اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهارات خود به تصمیم ایران برای لغو مجوز تعدادی از بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که درچارچوب حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان صورت گرفت، اشاره و ادعا کرد: «ما از ایران انتظار داریم بدون تاخیر در این زمینه تجدیدنظر کند. این امر ضروری است تا آژانس بتواند فعالیت های راستی آزمایی خود را در ایران به طور مؤثر انجام دهد.»

هالگارد اقدامات ایران در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) را مانع توانایی آژانس برای تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران خواند و مدعی شد: «ایران اجرای تعهدات هسته ای خود را در چارچوب برجام متوقف کرده است. طی بیش از سه سال گذشته، آژانس قادر به انجام چند فعالیت کلیدی راستی‌آزمایی و نظارت مرتبط با برجام نبوده است.»

وی ادامه داد: «تصمیم ایران مبنی بر حذف تمامی تجهیزات نظارتی مرتبط با برجام، اوضاع را تشدید کرده است. آژانس تداوم دانش خود را در مورد تولید و موجودی سانتریفیوژها، آب سنگین و کنسانتره اورانیوم از دست داده و ما نگرانی جدی خود را در این زمینه تکرار می کنیم.»

دیپلمات اروپایی مدعی شد: «ما قویاً از ایران می‌خواهیم که مسیر فعالیت‌های هسته‌ای خود را تغییر دهد، بدون فوت وقت به تعهدات سیاسی خود در زمینه عدم اشاعه هسته‌ای بازگردد. ما همچنین از ایران می‌خواهیم که به اجرای موقت پروتکل الحاقی بازگردد، آن را تصویب کند و اجرای کلیه اقدامات نظارتی و راستی‌آزمایی مرتبط با برجام را از سر بگیرد. این اقدامات همراه با اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان، برای کمک به ایجاد اعتماد بین المللی درباره ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران ضروری است.»

وی در پایان با تکرار ادعاها علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مدعی شد: «همکاری به موقع و کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً حیاتی است. اتحادیه اروپا به طور کامل از تلاش های آژانس برای ادامه اجرای ماموریت بلندمدت راستی آزمایی و نظارت مستمر در ایران حمایت می کند. اتحادیه اروپا همچنین از ایران می خواهد که بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ را اجرا کند.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی