واکنش کاخ سفید به حمله اوکراین به روسیه با سلاح‌های آمریکایی

کدخبر: ۶۵۲۳۵۰
اقتصادنیوز: مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که نیروهای اوکراینی از مجوز واشنگتن برای حمله به خاک روسیه با سلاح‌های آمریکایی استفاده کرده‌اند.
واکنش کاخ سفید به حمله اوکراین به روسیه با سلاح‌های آمریکایی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت نیروهای اوکراینی از مجوز واشنگتن برای حمله به خاک روسیه با تسلیحات آمریکایی استفاده می‌کنند و «منطقی نیست» که چنین اجازه به آن‌ها داده نشود.

خبر مرتبط
ادعای اوکراین دربارهٔ حمله به سوخو ۵۷ روسیه

اقتصادنیوز: آژانس اطلاعات نظامی اوکراین مدعی شد که برای اولین بار به جت جنگنده نسل پنجم روسیه در داخل خاک این کشور حمله کرد.

او گفت: «منطقی نبود که به اوکراینی‌ها اجازه شلیک به آن‌سوی مرز برای هدف‌گرفتن سلاح‌ها و تأسیسات روسیه را ندهیم، سلاح‌هایی که به اوکراینی‌های شلیک می‌کنند. پس رئیس‌جمهور آمریکا مجوز این کار را صادر کرد. اوکراینی‌ها از این مجوز در میان نبرد استفاده کرده‌اند.»

دولت آمریکا پیش‌تر استفاده اوکراین از سلاح‌های آمریکایی برای حمله به خاک روسیه در خارکیف را صادر کرد، اما همچنان به این کشور اجازه نداده است که از موشک‌های «اتکمز» و دیگر موشک‌های دوربرد برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.

سالیوان همچنین گفت ایالات متحده هنوز درباره افزایش احتمالی زرادخانه‌های هسته‌ای خود تصمیمی نگرفته و تصمیمات در این باره در ماه‌ها و سال‌های آینده اتخاذ خواهد شد.

او در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: «هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم. وضعیت را با دقت بررسی می‌کنیم و به درخواست‌های احزاب گوش می‌دهیم. این مسئله‌ای است که در ماه‌ها و سال‌های آینده درباره آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

در روز جمعه «پرانای وادی» مدیر ارشد کنترل تسلیحات و عدم اشاعه تسلیحات در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت تا زمانی که چین، روسیه و کره شمالی در این مسیر توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای باشند، ایالات متحده نیز موضع هسته‌ای خود را تطبیق خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی