باقری‌کنی راهی نشست کشورهای عضو بریکس شد

کدخبر: ۶۵۲۳۷۲
اقتصادنیوز: سرپرست وزارت امور خارجه ایران جهت شرکت در نشست کشورهای عضو بریکس عازم روسیه شد.
باقری‌کنی راهی نشست کشورهای عضو بریکس شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی باقری‌کنی یکشنبه شب ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ به منظور شرکت در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه بریکس تهران را به مقصد نیژنی نووگورود ترک کرد.

خبر مرتبط
ابتکار باقری در استانبول/ بسیج کشورهای دی-8

اقتصادنیوز :سرپرست وزارت خارجه ایران گفت در نشست استانبول «درباره قطع روابط با رژیم صهیونیستی چه در عرصه سیاسی و اقتصادی و همین‌طور تحریم کالاهای اسرائیلی، ابتکاری را مطرح کردیم».

در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه بریکس علاوه بر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیپلمات‌های ارشد ۹ کشور دیگر عضو این گروه حضور خواهند داشت.

این نشست طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۰ و ۱۱ ژوئن (۲۱ و ۲۲ خرداد ۱۴۰۳) برگزار می‌شود.

روز اول این نشست (دوشنبه ۲۱ خرداد) ویژه وزیران امور خارجه کشورهای عضو بریکس است.

خبر مرتبط
تأکید باقری بر توسعه روابط ایران با این کشور

اقتصادنیوز: سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری‌اسلامی ایران در ادامه برنامه های سفر به استانبول و در حاشیه نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (دی-هشت) در خصوص وضعیت غزه با هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

همکاری در چارچوب بریکس و مسائل منطقه‌ای و جهانی عنوان جلسات روز نخست نشست وزیران خارجه اعلام شده است.

روز دوم(سه شنبه ۲۲ خرداد) نشست‌های با حضور وزرای امور خارجه کشورهای عضو به علاوه کشورهای علاقه‌مند به عضویت یا تقویت همکاری‌ها با گروه بریکس برگزار خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که اجلاس نیژنی‌ نووگورود علاوه بر نشست اصلی و جمعی به کانون رایزنی‌های دیپلماتیک میان وزیران امور خارجه کشورهای عضو و دوست بریکس باشد؛ از این منظر، این اجلاس فرصت مناسبی برای رایزنی درباره تعامل و همکاری و چشم‌انداز گروه بریکس خواهد بود.

«بریکس»(BRICS) نام گروهی از کشورها به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است و عنوان اختصاری آن از حروف اول نام انگلیسی کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی ساخته شده‌ است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی