روسیه دست چین را بوسید!/غیبت این کشورها در کنفرانس سوئیس

کدخبر: ۶۵۲۵۲۷
اقتصادنیوز: وزیران امور خارجه روسیه و چین درباره تحرکات نظامی و سیاسی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه همچنین ساختار امنیتی جدید در منطقه اوراسیا مذاکره کردند. دیداری که با قدردانی مسکو از پکن به خاطر شرکت نکردن در کنفرانس سوئیس درباره اوکراین همراه بود.
روسیه دست چین را بوسید!/غیبت این کشورها در کنفرانس سوئیس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در گزارشی از دیدار سرگئی لاوروف و وانگ یی در حاشیه نشست وزیران امور خارجه گروه بریکس در نیژنی نووگورود اعلام کرد: دیپلمات‌های ارشد روسیه و چین درباره مورد وضعیت امنیتی منطقه آسیا و اقیانوسیه با در نظر گرفتن تحرکات آمریکا در شکل دادن اتحادهای ضد روسی و ضد چینی گفت و گو کردند.

بنا بر این گزارش، وزیر امور خارجه روسیه در این دیدار با بیان اینکه کنفرانس سوئیس درباره اوکراین، همه ابتکارهای صلح و واقعیت‌های کنونی را در نظر نمی‌گیرد، از تصمیم پکن برای شرکت نکردن در این کنفرانس قدردانی کرد.

لاوروف از همتای چینی خود همچنین به دلیل خط متعادل و منسجم آنها در مورد بحران اوکراین تشکر کرد.

بر این اساس، وزیران امور خارجه روسیه و چین در این دیدار همچنین از توسعه روابط دو کشور مبتنی بر مشارکت راهبردی در شرایط افزایش آشفتگی در عرصه بین‌المللی ابراز خرسندی کردند.

وزارت امور خارجه روسیه در گزارش خود در این باره افزود: روند پیشرفت اجرای توافقات اخیر سران دو کشور در سفر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به چین و چشم انداز توسعه گروه بریکس نیز در این دیدار بررسی شد.

کنفرانس صلح سوئیس درباره اوکراین قرار است ۱۵ و ۱۶ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) برگزار شود. روسیه به این کنفرانس دعوت نشده است. چین تاکید کرده که حضور روسیه و اوکراین پیش‌شرط برگزاری یک کنفرانس سازنده است.

کی‌یف گفته که بیش از یکصد کشور دعوت برای حضور در این نشست را قبول کرده‌اند. قرار است در این کنفرانس طرح صلح ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای پایان جنگ در این کشور مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این گفت که نشست سوئیس در مورد اوکراین بدون حضور مسکو «اقدامی به طور کلی پوچ و یک وقت گذرانی بیهوده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند.»

یک مقام ارشد وزارت خارجه اوکراین ۱۶ خردادماه ۱۴۰۳ در سفر به پکن از چین درخواست کرد تا در کنفرانس صلح سوئیس درباره اوکراین شرکت کند. «آندری سیبیها» معاون وزیر خارجه اوکراین در این سفر با همتای چینی خود «سون ویدونگ» دیدار کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی