هوای این کلانشهر ناسالم است

کدخبر: ۶۵۲۹۲۶
اقتصادنیوز :شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح چهارشنبه ۲۳ خرداد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.
هوای این کلانشهر ناسالم است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۲۳ خرداد با میانگین ۱۳۱ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۱۳، دانشگاه صنعتی با عدد ۱۴۷، رهنان با عدد ۱۳۸، سپاهان شهر با عدد ۱۰۳، فرشادی با عدد ۱۱۵، فیض با عدد ۱۱۴، کاوه با عدد ۱۴۰ و ولدان با عدد 128AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

همچنین کیفیت هوا در ایستگاه احمدآباد با شاخص ۱۶۲، انقلاب با شاخص ۱۵۳، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۶۰، زینبیه با شاخص ۱۵۵و کردآباد با شاخص 164 AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شده است.

خبر مرتبط
هوای پایتخت بر لبه آلودگی است

اقتصادنیوز :بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۹۰ قرار گرفته و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول و در مرز آلودگی است.

کیفیت‌ها در پارک زمزم با میانگین شاخص ۹۴ و میرزا طاهر با شاخص ۸۲ نیز وضعیت زرد و سالم را نشان می‌دهد.

امروز شاخص کیفی هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۹۸، شاهین شهر، مبارکه و سگزی با 95 AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد. کیفیت هوا در قهجاورستان نیز با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۷۸ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای کاشان، نجف آباد و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی